Српска православна црква и њени верници прослављају данас Светог Игњатија Богоносца. Као своју крсну славу овај дан празнује и епископ врањски господин Пахомије. ово је уједно и прва крсна слава у новој години. Према предању, Свети Игњатије је назван Богоносац јер је „стално у срцу и на уснама носио име Бога живога“ и зато што га је као дете Исус Христ држао у наручју.
Спомен на смрт Светог Игњатија обележава се увек 2. јануара, по новом односно 20. децембра по старом календару. Ово је уједно и прва крсна слава у Новој години. Спомен преноса његових мошти православци обележавају 11. фебруара. На икони се Свети Игњатије представља у обичном тадашњем оделу, са омофором и епитрахиљем о врату. Као и за многе друге празнике и за Светог Игњата везана су многа веровања. Тако се верује да се на овај дан одређује каква ће бити срећа у кући за целу годину. Ако неко срећан и лаке руке дође на овај дан у кућу, онда ће бити напретка целе године и обратно. Дође ли какав несрећник и кукавица, онда ће преко целе године у кући ићи рђаво и наопако.
Данас се обележава и празник познат као Оци, Очеви или Очићи који се пада уочи Божића, дана рођења сина Божијег. Овај празник, као и Детинци и Материце, спада у породичне празнике.
Баш као што су деца на празник Материце везивала мајке, данас везују очеве. Када честитају празник, очеви им дарују слаткише или неке друге поклоне и на тај начин се „дреше“. Данашњи празник је поштован код нашег народа и цео дан породица проводи у добром расположењу и слављу, уз свечани, обавезно посни ручак. Према народном веровању, празник Оци се обележава како би породица била јака, сложна, пуна разумевања и поштовања између деце и родитеља што све заједно једну породицу чини јаком и здравом.