Пандемија коронавируса је била незапамћених размера и ширење вируса је однело многе животе. Здравствени радници су у борби са вирусом ризиковали своје животе, а млади су на иновативне начине делили поруке о јавном здрављу. Ипак, иако се ширење вируса постепено успорава, социјалне последице ће наступити брзо и биће веома тешке, наглашавају стручњаци.
Након што се епидемиолошка ситуација смирила у Пчињском округу, из Здравственог центра у Врању најавили су да ће спрат АТД ковид амбуланте бити враћен у зелену зону рада.
-Ова зграда је раније коришћена у служби Опште медицине, док је сада током пандемије корона вируса била преуређена у ковид амбуланту. За грађане чији су здравствени картони у амбуланти Горња Чаршија радно време је у првој смени понедељком, уторком, средом и петком, док је за грађане чији здравствени картони припадају амбуланти Собина радно време екипе која је састављена од лекара, медицинске сестре и техничара у дугој смени уторком, средом, четвртком и петком. Приземље АТД ковид амбуланте у целини остаје ковид црвена зона и ту ће радити два тима као и до сада. Рад ће бити двосменски и биће то од велике користи јер је Дом здравља до сада био веома оптерећен – нагласила је др Маја Миленковић из АТД Ковид амбуланте.
Епидемиолошка ситуација је сада доста мирнија и повољнија, мањи је број пацијената који се јављају на преглед, а доста и смањен проценат новозаражених у односу на тестиране.
-Дуго радим у ковид амбуланти и имала сам прилике да испратим све клиничке слике. У односу на претходне таласе, клиничка слика је знатно лакша. Углавном се клиничка презентација овог таласа манифестује са инфекцијом горњих респираторних путева. Код старијих особа детектују се бронхопнеумоније са придруженим другим болестим. Али и то се држи под контролом и не захтева даље стационарно лечење – каже др Миленковићева.
Званичници Светске здравствене организације наглашавају да привикавање на живот са корона вирусом не значи да треба да се претварамо да вирус и болест не постоје.
Одговорност и поштовање мера од кључног значаја су за потпуно гашење епидемије. Смањивање броја особа код којих је детектован вирус потврђује оно што стално говоре, да се придржавамо мера и да смо на добром путу да идемо ка силазном току епидемијске криве.
Пројекат „Живот у доба вируса“ подржан је средствима града Врања на конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања у 2022. години. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.