– Изложба коју прати каталог на детаљан начин доноси све доступне податке о Ристи Т. Николићу, по први пут прикупљене и објављене на једном месту. Имају посебан значај јер представљају појединости у Николићевом истраживању управо врањског краја и околине који ће широј читалачкој публици бити занимљиви јер презентују културу и обичаје на овим просторима, веровања, изреке и народну традицију уопште. Желим да честитам ауторима изложбе и каталога што су се потрудили да се Врањанци ближе упознају са појединостима из живота и рада овог по много чему посебног научника. Овај знаменити Врањанац био је признати интелектуалац који је осим матерњим, руским и француским језиком, одлично владао и арапским. Бавио се науком систематски и посвећено. Имао је Риста Т. Николић за оно време широка схватања, што је између осталог, показивао и специфичним начином подучавања својих ђака, трудећи се да им пренесе свеобухватно знање- рекла је заменица градоначелника Зорица Јовић.
Географ, антрополог, научник, истраживач Риста Т. Николић вршио је антропо-географска истраживања путујући по Србији а нарочито по јужним крајевима остављајући нам записе кроз рукописе и фотографије које су једним делом сачуване у власништву породице Влајинац.
Сама поставка изложбе “Антропогеографски рад и научна истраживања Ристе Т. Николића” садржи 30 паноа на којима је приказан живот, рад, стваралаштво, учешће у рату самог научника кроз 68 фотографија 30 рукописа, књиге, шест географских карата, 35 списа као и поклони у виду књига и географских карата које је добијао Риста Т.Николић – о чему су говорили аутори изложбе Драгана Ристић и Бранислав Борић.
Директор Историјског архива ,,31. јануар“, Саша Стаменковић захвалио се Министарству културе и Граду на подршци у реализацији овог пројекта. Такође, захвалио се и породици Влајинац из Врања, чији је Риста Т. Николић, потомак и која је уступила завидни део грађе за припрему изложбе и штампање каталога.