Изложба о животу и страдању становништва југа Србије у Великом рату

“Слике из живота под окупацијом – живот и страдање становништва југа Србије у Великом рату”, назив је изложбе која је отворена у Галерији Народног музеја, поводом стогодишњице ослобођења Врања у Првом светском рату и Дана примирја. Поставку  су приредили Историјски архив ,,31. јануар“  Врање, Народни музеј Врање и Епархија врањска уз подршку Министарства културе Републике Србије.

У присуству руководства града, епископа врањског и свештенства епархије врањске, као и запослених у институцијама културе и грађана Врања, химну Боже правде  извео је хор Музичке школе ,,Стеван Мокрањац“. У име Историјског архива присутне је поздравио директор Боривоје Манасијевић. Он се осврнуо на централни догађај Великог рата, Солунски фронт, као и на историјске чињенице које указују да је тада мала Србија претрпела највећи губитак.

-О великим и славним биткама овог рата доста се писало  и говорило. Међутим, некако са стране је остала велика тема свакодневног живота  становника Србије, који су остали на огњиштима и мирно чекали судбину –  рекла је Јелена Атанасовић, кустос Музеја и једна од аутортки изложбе.

Бранка Јаначковић, архивски саветник и аутор, нагласила је да је ова изложба настала истраживачким радом и одабиром документа у архивима Србије, Југославије, САНУ, затим Војном и Историјском архиву у Нишу, као и Педагошком музеју, Историјском музеју Србије и Народном музеју у Лесковцу.

Изложбу је отворио градоначелник Врања др Слободан Миленковић. Истакао је да нас у јеку обележавања овог великог јубилеја, истовремено прожима и понос и туга.

-Поносни смо као народ, јер смо јуначаким подвизима извојевали не само слободу, већ и допринели светском миру. Туга нам са друге стране долази уз подсећање на несагледива страдања и жртву коју смо поднели као нација – рекао је Миленковић.

Ову по много чему значајну и вредну изложбу у Галерији Народног музеја, Врањанци ће моћи да разгледају до краја новембра.

 

Подели: