Пакет економских мера за ублажавање последица епидемије вредан 5,1 милијарди евра

Комплетан пакет економских мера, вредан 5,1 милијарди евра, данас су представили привреди и грађанима министар финансија Синиша Мали и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж. Реч је о свеобухватним мерама на којима се радило претходних десетак дана и њихов главни циљ је очување стеченог нивоа запослености и помоћ предузећима која су највише погођена овом кризом изазваном епидемијом коронавируса.

Цео програма је подељен у четири дела а то су мере пореске политике, директна помоћ запосленима превасходно у приватном сектору, директна подршка ликвидности нашој привреди и директна помоћ сваком пунолетном грађанину Републике Србије.

– Мере пореске политике – ту смо три мере планирали: одлагање плаћања пореза на зараде и доприносе за сва приватна предузећа у периоду трајања ванредног стања а најмање за период од три месеца; одлагање плаћања пореза на добит за други квартал 2020. године и ослобађање плаћање ПДВ-а за све оне који донирају и баве се донацијама на територији Србије. Укупна вредност ових мера је 161 милијарда динара, рекао је министар Мали.

На овај начин држава на себе преузима порезе и доприносе на зараде и тиме охрабрује привредне субјекте да плаћају нето зараде својим запосленима  и задрже пуну запосленост.

-Свим приватним предузећима дајемо могућност да ове обавезе исплате у 24 месечне рате али не пре јануара 2021.године, нагласио је Мали.

Дуга мера је директна помоћ предузетницима, микро, малим и средњим предузећима у износу од три минималне зараде сваком запосленом у тим предузећима.

-Држава ће уплатити нешто више од 90 хиљада динара током наредна три месеца. Директно на рачун као подршка овој кризи да је лакше и брже пребродимо, рекао је министар. Осим ове мере ВС предлаже подршку  у износу од 50 одсто минималне зараде за оне запослене у великим предузећима који су добили решења о прекиду рада.

Трећа мера је подршке ливидности у износу од 2,2 милијарде евра.

-Задња мера је директна помоћ од 100 евра сваком пунолетном грађанину. Ми ћемо издвојити око 70 милијарде динара из буџета и сваком пунолетном грађанину уплатићемо у динарској противвредности  износ од 100 евра. Ово је велики знак подршке, жеља да унесемо једну дозу оптимизма, да покажемо колико је Србија у овом тренутку јака и да сваком нашем грађанину омогућимо да добије око 12.000 динара, рекао је  министар финансија Синиша Мали.

Председник ПКС-а Марко Чадеж је рекао да ће Влада у наредним данима донети неопходне акте да би се све мере спровеле.

Подели: