У Србији нова 233 случаја инфекције вирусом корона

У Републици Србији је до 15 часова 27. априла 2020. године регистровано укупно 8.275 потврђених случајева COVID-19. Од последњег извештаја тестирани су узорци 3.614 особa од којих је 233 позитивно. Хоспитализован је 2.701 пацијент. На респиратору је укупно 85 пацијената.

У Републици Србији тестиранo je укупно 67.917 особa које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја. У последња 24 часа преминулo jе 6 особа, три особе мушког и три особе женског пола. Укупан број преминулих од почетка епидемије је 162. Укупан број излечених грађана је 1.209.

У установама социјалне заштите заражено је 564 корисника и 149 запослених, а вирус је детектован у 30 установа, навела је на конференцији за новинаре заменица директора Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ Дарија Кисић Тепавчевић и додала да је у тим установама укупно излечено 75 корисника и 24 запослена.

Она је, такође, истакла да је полицијски час за време првомајских празника препорука струке заснована на медицинским доказима и искуствима других земаља. -Зато, каква год била одлука државног врха о дужини полицијског часа за викенд, апелујем да будемо стрпљиви, да се понашамо као и претходних дана, јер је извесно да видимо крај овог епидемиолошког тока-поручила је Кисић Тепавчевић.

Према њеним речима, таква дисциплина нам је потребна како бисмо стекли колективни имунитет и спремнији ушли у неке будуће дане.

Проценат позитивно тестираних на коронавирус у последња 24 часа је нешто виши него претходних дана, када је био испод шест одсто и износи приближно 6,4 одсто, навела је Кисић Тепавчевић, уз напомену да се укупан број преминулих, који је испод два одсто, одржава на истом нивоу.

Кисић Тепавчевић je потврдила да су се појавила нова жаришта, али да се не ради о већем интензитету, с обзиром на то да епидемија јењава у скоро свим деловима земље.

Највећа жаришта су у оним местима где се открило ширење у установама за смештај старих особа, навела је она и додала да је Власотинце једно од тих нових жаришта.

Како је објаснила, ново жариште је и Геријатријски центар Неготин, из којег је 47 корисника и запослених транспортовано у КЦ Ниш, где је након тријаже 37 пребачено у ковид болницу у Сокобањи, седам најтеже оболелих задржано је у КЦ Ниш, док је троје пребачено у привремену болницу у Нишкој Бањи.

Кисић Тепавчевић је рекла да истраживања показују да је до инфекције дошло након увођења мера заштите и посета, што је нешто што је апсолутно могло и требало да се спречи.

Она је указала на то да су могућа само два сценарија – или је била нека очигледно недозвољена посета, или су вирус донеле запослене особе у тој институцији.

Директор Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије Горан Стевановић рекао је да је управо због овога што се десило у геријатријским центрима потребно да се и даље поведе много рачуна, пре свега о тим центрима и о свим особама који су старије животне доби.

Стевановић је истакао да можемо очекивати да ће се и у наредном временском периоду спорадично појављивати та мања жаришта, било у деловима земље где их до сада није било, било у већим градовима где је епидемиолошка ситуација стабилна, поручивши да је и то разлог зашто се не треба опуштати.

Извор: Министарство здравља, Влада РС

Подели: