Одата пошта шкотским херoинама

Крај Споменика “Жене Шкотске” испред Дома здравља у Врању, уз поштовање епидемиолошких мера заштитете од вируса корона одата је почаст храбрим хероинама, које су лечиле Врањанце и рањенике, повратнике са Солунског фронта. Грађани Врања и представници јавног живота сваке године одају пошту медицинским сестрама и лекарима који су напустили своје домове и дошли у Србију да несебично лече становништво у послератним годинама.

Градоначелник Врања др Слободан Миленковић обраћајући се присутнима рекао је да је Први светски рат један од најтрагичнијих периода у историји света и да је Србија у овом светском сукобу претрпела несагледиве последице. Он је подсетио да је Врање у месецима након Првог светског рата остало практично без лекара а да су тада дошле припаднице Болнице шкотских жена или како су их Врањанци звали „Јединица Америка“, предвођене докторком Изабел Емсли Хатон и да су поставиле темеље здравственог система у Врању.

Фото: Врањска плус

-Лечиле су рањенике, повратнике са Солунског фронта. Храбро се бориле против епидемије Шпанског грипа, а потом и пегавог тифуса и туберкулозе. Једанаест лекара и 40 медицинских сестара, најзаслужнији су за обнову рада врањске Болнице. Врањанци, питоми и вредни, доброћудни и предусретљиви, захвални су на огромној храбрости коју су показале жене Шкотске. Пре завршетка мисије, жене Шкотске су помогле у успостављању Окружне болнице, оставивши за собом целокупну медицинску опрему. За своје заслуге др Изабел Емсли Хатон награђена је орденом Светог Саве – рекао је градоначелник Миленковић.

Пошта хероинама одата је полагањем венаца и цвећа. Пошту су одали градoначелник др Слободан Миленковић са сарадницима, у име Министарства одбране и Војске Србије заменик команданта 4. Бригаде Копнене Војске пуковник Слађан Стаменковић, председница Скупштине ГО Младеновац Гордана Димитријевић Бјеличић са сарадницима, председник ГО Врањска Бања Драган Сентић, директорка ЗЦ Врање др Љиљана Антић са сарадницима, директорка Медицинске школе „Др Изабел Емсли Хатон“, Гордана Јовановић са ученицима, председница Удружења потомака ратника ослободилачких ратова Србије до 1918. године у Врању Оливера Ђорђевић и председник ГО СУБНОР Врање Стојан Младеновић са сарадницима.

Скупу су присустовали осим градоначелника др Слободана Миленковића и заменица Зорица Јовић, председник Скупштине града Дејан Тричковић, градски већници Данијела Милосваљевић, Изабела Савић и Славољуб Стојменовић, председник ГО Врањска Бања Драган Сентић, директорка ЗЦ Врање др Љиљана Антић, управник Опште болнице др Никола Поповић, управница Дома здравља др Јадранка Ајановић, директорка Медицинске школе „Др Изабел Емсли Хатон“, Гордана Јовановић, здравствени радници, ученици Медицинске школе и грађани. Учешће у програму су узели и ученици Медицинске и Музичке школе.

 

 

Подели: