Многи у Србији у домаћинствима користе плинске боце. Пре свега користе их за шпорете и рингле. Постоје боце разних величина, од 2 до 35 килограма, а најпопуларније су од 10.
Уређаји који раде на плин имају своје предности али се са њима мора опрезно руковати. Према речима команданта Ватрогасно спасилачког батаљона Врања Дејана Станојевића плинска боца када се правилно користи у складу са упуствима није опасна. Главни проблем је када цури гас, истакао је Станојевић.
Када се осети плин у просторији основно правило напомиње Станојевић је да се затвори главни вентил на боци и додаје да се у том тренутку не укључује ни један електрични уређај.
Како до експлозије не би дошло инспектор у одсеку превентиве Игор Тончев саветује да се плинске боце набављају код овлашћених продаваца и код овлашћених дистрибутера. Он је истакао да свака боца пролази контролу као и да би потрошачи требали да знају да она треба да стоји усправно.
Из Ватрогасне службе саветују да посебну пажњу требамо да обратимо када плинску боцу донесемо кући. Неопходно је да се постави на место које је доступно и да око ње нема запаљивих материја.
Летњи период је пред нама па из Ватрогасне службе напомињу да никако не би требали да остављамо укључене кућне апарате, клима уређаје а посебно пуњач од телефона који сада све чешће изазива пожаре.