Поводом обележавања 140. годишњице постојања и рада Гимназије „Бора Станковић“ у Врању одржана је свечана академија под називом „Великани говоре“ у сали Позоришта „Бора Станковић“ у Врању. Након тога отворена је изложба „Врањска Гимназија 1881-2021.“
Свечаној академији присуствовали су: помоћник министра просвете, науке и технолошко развоја Милош Благојевић, посебни саветник министра просвете Зоран Костић, државни секретар у Министарству финансија Саша Стевановић, градоначелник др Слободан Миленковић са сарадницима, заменица градоначелника Зорица Јовић, градско руководство, председник Скупштине града Врања Дејан Тричковић, командант 4. бригаде Копнене Војске бригадни генерал Новица Петровић, представник БИА, начелница Школске управе Лесковац Марина Илић, представница Председништва Заједнице гимназија Данијела Жуковски, деканица Филозофског факултета у Нишу Наталија Јовановић, представници јавног живота града и бројни грађани.
-Поздрављам вас у име Министраства просвете, науке и технолошког развоја и у име првог потпредседника Владе РС Бранка Ружића. Мени је лично задовољство што могу да вам се обратим и будем део значајног тренутка историје Гимназије у Врању која данас обележава изузетан јубилеј од 140 година. Током своје историје прошла је кроз бројне реформе и уверени смо и бројне изазове. Последњи крупни изазов коме смо сви сведоци у овом тренутку, у тешким околностима пандемије и били смо принуђени да се прилагођавамо и налазимо начине да успешно и ефикасно наставимо са радом. Желим да изразим захвалност свима вама на томе што сте се борили са свим изазовима и задацима који су стављени испред вас – рекако је у свом обраћању помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја Милош Благојевић.
Присутнима се обратио градоначелник др Слободан Миленковић истичући да је ово прилика да се подсетимо почетака средњошколског образовања у Врању, али и свих великана који су, свако на свој начин, дали допринос његовом развоју. -Чињеница да је у Врању само три године након ослобођења од Турака, актом министарства кнежевине Србије основана Гимназија, говори да су наши преци имали развијену свест о неопходности описмењавања и образовања становништва. Још почетком двадесетог века врањска Гимназија била је позната по звучним именима тадашње интелектуалне елите Србије, која је службовала у Врању. Били су то професори: Јаша Продановић, Радоје Домановић, Миливој Симић, Љуба Давидовић, Илија Вукићевић, Светислав Симић. С друге стране најпознатији ђаци који су похађали гимназију су Бора Станковић, Ђорђе Тасић, Јован Хаџивасиљевић, Коста Тодоровић, Миодраг Ибровац – рекао је градоначелник. Он је додао да је школа од свог оснивања до данас претрпела бројне реформе, али да је увек била синоним за широко образовање, слободоумну мисао и велика дела, како професорског кадра тако и самих гимназијалаца.
-Безмало век и по касније Гимназија ,,Бора Станковић“ је модерна и савремена образовна институција у којој богата сазнања стичу нове генерације Врањанаца. Локална самоуправа ће и у наредном периоду пружати сву неопходну подршку и помоћ руководству и запосленима Гимназије да и у годинама које долазе наставе своју мисију образовања и васпитања младих који су будућност нашег града и наше земље – истакао је Миленковић.
Директорка Гимназије Сузана Мишић Станковић нагласила је да знање увек сваку битку добија. -Лични пример и посвећеност су најјаче карике у образовању и васпитању. Свако од нас има свој призив који спроводи помоћу дарова које је добио. 140 година неко је већ рекао много сте стари, али овде је старост привилегија. И јесмо привилеговани кроз нашу радост вековима уназад. И кроз нашу радост вековима унапред. Враћајмо се увек тамо где мислимо да некоме чинимо добро. За генерације које долазе и за генерације које одлазе, за нове сусрете, за нове јубилеје и за нове људе који ће наше време поштовати и памтити – рекла је директорка.
Ово је била прилика да се заслужним појединцима и колективима доделе плакете и захвалнице.
Плакете су добили; Бранко Ружић, први потпредседник Владе Републике Србије и министар просвете, у чије име је плакету примио Зоран Костић, посебни саветник министра просвете, затим градоначелник Врања др Слободан Миленковић, заменица градоначелника Зорица Јовић, Томислав Симоновић, др Љиљана Симоновић, адвокат Слободан Нешић. Постхумно плакета је додељена и др Вукашину Антићу у знак захвалности за значајан допринос остваривању образовних и научних достигнућа, као и за подршку у обнови фондације. Плакету је примила његова супруга Горица Антић.
У име награђених обратио посебни саветник министра просвете Зоран Костић, који је награду примио у име министра просвете Бранка Ружића.
У културно уметничком програму учествовали су оперски певач Оливер Њего, вокални уметник Бранимир Стошић, ученици врањске Гимназије и хор школе.
Изложба посвећена јубилеју Гимназије у Врању, „Врањска Гимназија 1881-2021.“ аутора Томислава Симоновића, састоји се од три дела и обухвата оригинална документа у виду чланака, фотографија и извештаја. Први је настанак установе од Пашиног конака, други се односи на постављање камена темељца на Видовдан 1931. године и трећи на ученике и професоре генерација од школске године 1921/1922. до 1939/1940. године.