Борине позоришне дане који се одржавају 41. пут под слоганом „Од Софке до Нејре“отворио је градоначелник Врања др Слободан Миленковић.
-Великим трудом и залагањем глумаца, управе Позоришта и локалне самоуправе ова културна манифестација деценијама је дограђивана и тако је постала позната на културној мапи Србије. Град Врање и Борини позоришни дани су синоним за успешност, за раст и развој. Овај фестивал показатељ је одличне сарадње Позоришта и Града и спремности да се додатно улаже како би се област културе у нашем граду константно развијао. Било је тешких година за Позориште и Град, пожар и губитак ове зграде условили су много проблема, али се никада није одустало од позоришне уметности. Захваљујући Републици и великом труду локалне самоуправе данас имамо једно од најмодернијих и најбоље опремљених Позоришта у Србији. Поносни смо на наше глумце који представљају Врање на достојан начин – рекао је градоначелник Миленковић.
На отварању Бориних позоришни дана публици се обратила и председница жирија Милена Павловић.
-Теме којима се баве представе на овом фестивалу јасно постављају путању којом треба ићи као и одговоре на питања: да ли је породица остала света, да ли нас је еманципација еманциповала, до када ће трајати борба међу половима, да ли своје корене заливати или ишчупати, као и шта остављамо детету – будућем човеку у аманет? Упркос свему треба наградити сваки подвиг, охрабрити сваку мисао и слику о пролазности у садашњем тренутку, радовати се треба свакој представи и сваком попуњеном седишту. У свакодневици , таквој каква је, треба наћи места за смех, загрљај и здравицу – рекла је глумица.
Представом “Пучина” по тексту Бранислава Нушића, у извођењу глумаца београдског ЈДП-а и у режији Егона Савина званично су отворени овогодишњи Борини позоришни дани. Селектор овогодишњег фестивала Слободан Савић у такмичарски део уврстио је седам позоришних комада кроз чију призму се недвосмислено приказују мушко – женски односи унутар и изван брака, преиспитивање улоге породице у друштву, положаја жене, као и друга питања у светлу социјалне и родне неравноправности, накарадног друштвеног и политичког система вредности, каријеризма, новог капитализма и неоробовласништва.
У недељу љубитељи позоришне уметности моћи ће да погледају представу Ана Kарењина, Новосадског позоришта, по мотивима истоименог дела Лава Николајевича Толстоја, а у режији Дејана Пројковског. У понедељак 25. октобра Градско позориште Семберија из Бијељине извешће комад Иваново самоубиство, рађен по мотивима Чехова у режији Давида Алића. У уторак, 26. октобра, глумци београдског Атељеа 212 представиће се позоришним комадом 64 Тене Штивичић, у режији Алисе Стојановић. Претпоследњег дана фестивала на програму је представа Ако дуго гледаш у понор, Регионалног позоришта Нови Пазар, рађена по роману Енеса Халиловића, а у режији Златка Паковића. Последњег дана фестивала, 28. октобра, биће уручене награде Борисав Станковић за најбољу представу по оцени жирија, најбољу мушку и женску улогу, као и за најбољу драматизацију, драматургију или адаптацију. Такође, биће проглашена најбоља представа по оцени публике, која од ове године носи име дугогодишњег директора врањског позоришта, Радослава Радивојевића.
У част награђених наступиће ансамбл Народног позоришта у Приштини представом Плацебо, по тексту Александра Југовића, а у режији Исидоре Гонцић.
Покровитељи фестивала који се одржава 41. пут под слоганом „Од Софке до Нејре“ и ове године су Град Врање и републичко Министарство културе и информисања.
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус
- Фото: Врањска плус