Програм овогодишње Књижевне колоније у организацији ЈУ Народни универзитет Врање осмишљен је тако да задовољава све књижевне укусе читалачке публике.
Први пут од како је установљена ова културна манифестација, а на самом њеном отварању у уторак 30. 11. 2021. године, биће представљен најстарији књижевни часопис код нас и у свету, Летопис Матице српске. За све време свога трајања, од 1824. године, Летопис је био и остао централни српски часопис који настоји да окупи проверене вредности наше књижевности, науке и културе. Часопис ће представити и о свом књижевном раду говорити Ђорђо Сладоје, песник и главни и одговорни уредник Летописа и Мирослав Алексић, песник и помоћник управника Библиотеке Матице српске у Новом Саду.
Гост Колоније у среду 1. децембра 2021. године и водитељ интерактивне радионице за старије основце биће Стефан Тићми, књижевник чији је роман „Ја сам Акико“ проглашен за дечју књигу године 2018, а „Капут од маховине“ уврштен међу 200 најбољих књига за децу у свету.
О књизи о микроесеја „Ејдетске слике II и III“ Зорана Богнара и наградама „Милан Ракић“ и „Растко Петровић“ које је добио 2020. и 2021. године, биће речи у петак, 3. децембра 2021. године.
Даница Богојевић је гост четврте вечери Колоније, у понедељак 6. децембра 2021. Њен роман за децу „Загрли Месец“ који ће бити промовисан, награђен је регионалном наградом „Мали Принц“ за најбољу дечију књигу објављену у Србији, Црној Гори, БиХ и Хрватској у 2020. години. Даница ће одржати и интерактивну радионицу за ученике млађих разреда основне школе.
Иако добро познат врањској публици, Бранислав Јанковић ће нам се преставити на Књижевној колонији у среду, 8. децембра 2021. године. Ове године повод његовог гостовања је промоција новог романа „Зидање амбиса“.
О потрази за истином и књизи „Људи без гробова“, роману који је понео две значајне награде („Златни сунцокрет“ 2020. и награда „Григорије Божовић“), говориће аутор Енес Халиловић, у четвртак 9. децембра 2021. Он ће одржати и радионицу креативног писања за средњошколце.
На крају Колоније представићемо монографију „Косово и Метохија“, Ане Стишовић Миловановић. Ова књига настала је као резултат истраживања путописа европских путописаца који су посетили Косово и Метохију у периоду дугом 5 векова.
Књижевна колонија 2021. има врло богат и разноврстан програм. Оно што се први пут уводи јесте радионица – едукација за наставнике српског језика у основним и средњим школама под називом „Интердисциплинарно тумачење књижевног дела у настави српског језика и књижевности“. Верујемо да ће се после тог семинара интерактивне радионице са ученицима чешће одржавати у школама и изван програма Колоније.