Чланови Друштва за заштиту и проучавање птица Србије су, трагом информација које су добили од грађана, у недељу 13.02.2022. године на простору око 800 метара обалног појаса Тамиша код рибњака Сутјеска пронашли 64 леша дивљих птица.
У плавним шумама врбе и тополе, као и засаду клонске тополе пронађено је 34 леша строго заштићеног мишара , 21 леш строго заштићене велике беле чапље, 7 лешева ловостајем заштићене сиве чапље и 2 леша ловостајем заштићеног великог вранца.
-Према траговима људског кретања, остацима муниције као што су патрони за сачмарице и повредама које су видљиве на птицама основано сумњамо да су убијене – каже Милан Ружић, извршни директор Друштва за заштиту и проучавање птица Србије. – Напомињемо да се на подручју на коме су пронађени лешеви и остаци лешева птица налази и гнездо белорепана, гнездо мишара, пар црних жуна, све строго заштићене врсте – истиће Ружић.
У Друштву за заштиту и проучавање птица Србије наводе и да се на супротној обали Тамиша налазило ноћилиште великих вранаца који су вероватно посећивали и оближње рибњаке, па је то могао да буде разлог за одмазду над птицама.
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије захтева хитну реакцију покрајинске инспекције за заштиту животне средине, полиције и тужилаштва који треба да изврше преглед терена, сакупе лешеве и остатке лешева птица и доставе их надлежној ветеринарској институцији ради утврђивања узрока угинућа. Како је убијање строго заштићених и заштићених дивљих птица кривично дело, очекује се хитно покретање истраге и проналазак одговорних за овај незапамћен помор.
-Убијањем овако великог броја птица начињена је огромна еколошка штета биодиверзитету Србије и целог региона. Птице које су код Сутјеске усмрћене током зимских месеци биле су на зимовању у Србији, а могле су да дођу из разних европских држава. Република Србија се кроз потписивање неколико међународних споразума обавезала на заштиту птица, посебно селица, па овакви случајеви представљају и кршење међународног права – каже Слободан Кнежевић из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
-Нанета је и непроцењива штета пољопривреди јер су мишари познати као природни саборци против пренамножења глодара на нашим ораницама. Без њих ће се мишеви и волунарице пренамножити, а наши паори ће бити принуђени да купују и користе нове количине отрова на њивама, истовремено угрожавајући безбедност хране, вода, људи и дивљих животиња – појашњава Кнежевић.
Извор: Друштво за заштиту и проучавање птица Србије