Опрезно у природи – вребају крпељи

Још једна од актуелних тема из области здравства долази с’почетком пролећа. Лепо време,  први дани сунца, одлазак у природу и неизоставни  крпељи тема су о којој се увелико полемише.

О самој превенцији и активностима везаним за праћење епидемиолошке ситуације,  разговарали смо  са епидемиологом Завода за јавно здравље у Врању,  доктором Слађаном Станковићем.

Сваки наш одлазак у природу требало би да буде обазрив, било да се ради о урбаним срединама као што су паркови, излетишта, зелене површине поред стамбених зграда, стадиони или пак  рурална подручја попут села, без обзира да ли је реч о  излету или обављању пољопривредних радова, туристичким одласцима у планинским пределима.

Крпељ је иначе ситан паразит који живи у бујном зеленилу и високој трави. Активан је од раног пролећа па све до касне јесени. По повратку из природе неопходно је да детаљно прегледамо тело и космати део главе као и гардеробу у којој смо боравили у природи.

Препорука доктора Станковића је да никако сами не одстрањујемо крпеље. Дакле, без експериментисања и стављања средстава у виду  алкохола, ацетона и бензина. Иако не преноси сваки крпељ Лајмску болест, неопходно је да чим приметимо крпеља на кожи одмах се јавимо лекару или најближој здравственој установи.

Одлазак лекару обавезан јер на тај начин штитимо себе и спречавамо компликације у виду хроничних последица.

Праћење епидемиолошке ситуације, односно подручја у којима има заражених крпеља само је једна  од активности којима се бави Завод за јавно здравље у Врању.

Подели: