У Економско – трговинској школи у Врању одржан округли сто на тему: „Европска културна разноликост и међукултурни дијалог“. Учешће на округлом столу су узели Ивица Јањић, директор ЕТШ, Јелена Тасић, педагогица ЕТШ, која је била у улози модератора, Дарко Аначков, председник БСЦ-а, професорка Снежана Симић и Лука Трајковић,координатор Канцеларије за младе у Врању, као и ученици ЕТШ и победници на конкурсу за најбоље написан есеј на тему културне разноликости Даница Ђорђевић из Хемијско – технолошке школе, Данило Стаменковић из Гимназије ,,Бора Станковић“ у Врању и Нина Николић, ученица Медицинске школе ,,Др Изабел Емсли Хатон“.
На самом почетку педагогица ЕТШ Јелена Тасић је поздравила присутне и информисала их да ова школа има искуства у реализацији разних прекограничних пројеката, између осталог и са Бугарском, те истакла спремност да се сарадња са Бугарско – српским центорм настави и у будућности.
Председник БСЦ-а Дарко Аначков обратио се пристунима, поздравио их у име БСЦ-а и пренео поздраве Генералног конзулата Бугарске у Нишу и генералног конзула Димитра Цанева. Он је истакао значај мултиркултуралности и културне разноликости за друштво, поготово за младе који треба да буду носиоци прогреса, мира и добрих међународних односа на Балкану. Аначков је истакао улогу БСЦ-а у оснаживању бугарско-српских односа, те да је пројекат Европски културни кутак један од начина да се бугарско-српски односи подигну на виши ниво, и да културна дипломатија и млади као најбоље културне дипломате имају кључну улогу у томе.
Лука Трајковић, координатор Канцеларије за младе је информисао присутне о активностима КзМ и начине на које ова Канцеларија подстиче младе да уважавају разноликости, поштују друге културе, уче о њима и доприносе грађењу европске будућности за младе, неговањем правих вредности.
Победници на конкурсу за најбољи есеј су пристунима у сали презентовали њихове предлоге за будућу сарадњу са установама у Републици Бугарској. Највише је било предлога везаних за кутлруру, образовање, спорт, туризам, гастрономију и омладинску размену, што показује да деца желе да се друже, размењују искуства са вршњацима и да младост не познаје границе, језик и националност.
Након представљених презентација, награђени ученици су прочитали есеје а затим им је председник БСЦ-а Дарко Аначков уручио награде и захвалио им се учешћу у пројекту , те истакао да је свако од њим бар мало допринео да се односи две земље уздигну на виши ниво и да су управо они прави пример како треба градити међународне односе.
Извор: Бугарско – српски центар