Светкујемо Ђурђиц, празник са којим по народном веровању долази зима

Српска православна црква и њени верници данас светкују Светог Георгија, празник у народу познатији као Ђурђиц.

Свети Георгије или Свети Ђорђе је био великомученик и борац за хришћанство, који је честа крсна слава код Срба и прославља се  у свим храмовима Српске православне цркве.

Иако у црквеном календару обележен црним словом, Ђурђиц  је веома поштован и од великог је значаја како  за православну цркву тако и за њене вернике.

Светог Георгија светкујемо  два пута годишње и то 16. новембра по новом календару као Ђурђиц, празник преноса његових моштију и 6. маја као Ђурђевдан, дан смрти Светог Георгија, великомученика и борца за хришћанство.

По неписаном правилу, они који светкују Ђурђиц, за славску икону узимају ону на којој светац стоји, са мачем или копљем у десној руци. Они који славе Ђурђевдан, 6. маја, за славску икону користе ону на којој је Свети Ђорђе приказан на коњу како пробада аждају.

Ђурђиц је слава многих породица, а сматра се еснафском славом обућара и кројача.

Ђурђиц  означава и почетак Вучјих дана или Мратинаца, дана до Мратиндана који се обележава  24. новембра а  код старијих људи постоји веровање да ако је време за Мратинце магловито и зима ће бити магловита и променљива, а ако је ведро, зима ће бити јака.

Подели: