Данас се обележава Међународни дан жена 8. март, као део борбе за економску, политичку и социјалну равноправност жена и мушкараца.
Према подацима европске канцеларије за статистику Евростат објављеним уочи данашњег празника жене су током 2016. у земљама Европске уније у просеку зарађивале 16 одсто мање него мушкарци.
Та разлика је већа од 20 одсто у Естонији где износи 25,3 одсто, затим у Чешкој, 21,8 одсто, а следе Немачка с 21,5 одсто, Велика Британија с 21 одсто и Аустрија с 20,1 одсто.
На супротном крају је Румунија, с разликом од 5,2 одсто, а потом Италија с 5,3 и Луксембург с 5,5 одсто. Белгија, Пољска, Словенија и Хрватска такоЂе имају разлику у примањима мању од 10 одсто.
Генерални секретар УН Антонио Гутереш је рекао поводом Међународног дана жена да је остваривање родне равноправности посао који до данас није довршен и који представља највећи изазов у области људских права.
Гутереш је рекао да више од једне милијарде жена у свету није законом заштићено од сексуалног насиља у породици, а да се неплаћени рад који многе жене обављају не препознаје.
Ипак, оценио је да су „активизам и заговарање генерација жена донели резултате“ и да „више девојчица него икада раније похађа школу“, да „више жена обавља плаћене послове и заузима високе позиције у приватном сектору, академској сфери, политици и међународним организацијама, укључујући УН“.
Овај празник установљен је у знак сећања на демонстрације америчких радница у Чикагу 1909. године и њујоршки марш више од 15.000 жена које су тражиле краће радно време, боље плате и право гласа. Генерална скупштина УН је 1977. године резолуцијом прогласила 8. март Даном женских права и међународног мира.
Прва прослава Дана жена у Србији одржана је 1914. године.
Колектив ТВ Врањска плус честита свим женама данашњи празник.