У малој сали Скупштине града, градоначелник Врања др Слободан Миленковић потписао је уговор са в.д. директором Здравственог центра Врање др Драганом Величковићем, на основу кога ће до краја године бити запослено 17 младих лекара са територије Града Врања и Градске општине Врањска Бања, на основу уговора о привременим и повременим пословима. У те сврхе опредељено је 12 милиона динара.
,,Град Врање реализацијом овог уговора, који је у складу са Акционим планом за спровођење Стратегије јавног здравља за период 2018/2025. године, омогућава ангажовање 17 лекара опште праксе на привременим и повременим пословима, што је од великог значаја. На овај начин квалитет и доступност здравствене заштите у сеоским и периферним градским насељима подижемо на знатно виши ниво“, истакао је градоначелник др Миленковић.
Овај уговор односи се на побољшање услова пружања примарне здравствене заштите становништву у руралним подручјима и периферним градским насељима на територији Града Врања и Градске општине Врањска Бања. Према речима заменика градоначелника Ненада Антића, ово је велики успех у борби за отварање нових радних места.
Изабрани лекари биће распоређени у здравственим станицама Врањска Бања, Власе и Ратаје, затим у амбулантама Вртогош, Дубница, Корбевац, Требешиње, Ћуковац, Моштаница, а у Врању у Огледној станици, АТД-у и БАТ-у. Творац Стратегије развоја јавног здравља и Акционог плана од 2018 до 2025. је др Мирољуб Станковић.
Градски већник др Мирољуб Станковић истакао је да је градоначелник са својим тимом испунио обећање. ,,Побољшаћемо примарну здравствену заштиту, а успећемо уз помоћ државе и партнерских организација да завршимо и Хируршки блок, што је од огромног значаја за све грађане“, нагласио је др Станковић.
Најављено је и отварање амбуланте са апотеком у Доњем Врању, која ће се налазити на простору где је било Скијалиште Бесна Кобила, што ће приметно растеретити рад Дома здравља.
,,Пројектно финансирање применићемо и када је реч о специјализацији лекара, а једна од активности биће да повећамо број здравствених амбуланти. Једну оспособљавамо у Доњем Врању, а планирамо да отворимо нове и у насељима Рашка и Горња чаршија“, истакао је др Миленковић.
За младе лекаре значајно је стицање радног искуства, даље усавршавање и подстицање да остану у Србији. Потребно је да се примарна здравствена заштита, могло се чути, подигне на виши ниво.
,,Имали смо велико разумевање градоначелника и његовог тима, и ово је пример који треба да следе и остале локалне самоуправе у Србији. Реч је о друштвеној одговорности, јер је пружена шанса младим људима да стекну искуство, усавршавају се и остану овде. Осим у селима и приградским насељима, лекари ће бити ангажовани и у Хитној помоћи и Служби кућног лечења“, рекао је др Величковић.
Бруто зараде лекара износиће 78.430 динара укључујући и путне трошкове, а нето 50.000 динара. Тренутно је на бироу у Врању 50-ак доктора медицине.