Двадесет две године од нестанка новинара Радио Приштине

На данашњи дан, недалеко од Велике Хоче 1998. године нестала је новинарска екипа Радио Приштине Ђуро Славуј и Ранко Перенић, који су пошли са намером да ураде причу о повратку монаха у манастир Зочиште и од тог тренутка им се губи сваки траг, преноси Радио Телевизија Грачаница.

Поводом 22. годишњице од њиховог нестанка, представници Удружења новинара Србије и његовог огранка Друштва новинара Косова и Метохије испред спомен обележја на месту где је отета новинарска екипа Радио Приштине, по ко зна који пут су код званичника међународних мисија у Покрајни косовских институција и полиције затражили да коначно покрену истрагу, како би се откриле убице 3 и расветлила судбина 6 српских новинара на Косову и Метохији.

Председник друштва новинара на КиМ Будимир Ничић, рекао је да су по ко зна који пут дошли да затраже правду за све нестале новинаре.

”Дошли смо да по ко зна који пут затражимо правду, не само за Славуја и Перенића већ и за све остале наше колеге, без обзира на веру и нацију, које су убијене и отете у периоду од 1998. до 2005. године. Очекујемо од суда и специјалног тужилаштва да нам коначно дају одговоре где су наше колеге и ко је одговоран за њихове отмице и убиства и да те починиоце најстрожије казне”, рекао је за РТВ Грачаница, председник друштва новинара на КиМ Будимир Ничић.

Јелена Петковић, члан управе УНС-а истакла је да је јако важно да сваке године покажемо солидарност и да смо уз породице које су изгубиле своје најмилије.

“Мислим да је јако важно да сваки пут покажемо солидарност и да смо уз породице Перенић и Славуј, а и остале породице које су изгубиле своје најмилије”.

Петковић наводи да још увек немају информације да је било покушаја истраге или покушаја да се расветли права истина о нестанку њихових колега.

“И дан данас немамо информације да је било покушаја правих, ефикасних истрага и тражимо да када је реч о нестанку Ђуре Славуја и Ранка Перенића, да се сазна истина шта се десило са нашим колегама и ко су њихове убице”, рекла је Јелена Петковић, члан управе УНС-а.

Члан суда части УНС-а Горан Аврамовић, наводи да међународна заједница која такође сноси одговорност за ситуацију која се догодила на данашњи дан 1998. године, покаже да јој је стало да се расветли судбина отетих и несталих.

“Међународна заједница, која такође сноси огромну одговорност, након 22 године треба покаже да јој је стало да се расветли судбина отетих и несталих и да се дође до епилога трагичне судбине наших колега у арени”, рекао је за РТВ Грачаница Горан Аврамовић, члан суда части УНС-а.

Члан управе УНС-а Живојин Ракочевић поручује да на овом злочину почива слобода Косова и Метохије.

“Видим људе који траже своје пријатеље и који неће одустати. Ово може бити симболично али је суштински важно да се поручи да на овом злочину почива слобода Косова и Метохије, слобода професије”, рекао је Живојин Ракочевић, члан управе УНС-а.

Подсетимо, од 1998. до 2000. године на КиМ нестали су Љубомир Кнежевић – новинар Јединства, Маријан Меланош – новинар српске редакције радио Косова и Миле Буљевић – самостални медијски радник. До данашњег дана нису откривене ни убице новинара Александра Симовића, који је нестао половином 1999. године а чији су посмртни остаци пронађени код Глоговца, као ни фоторепортера Момира Стокуће, који је убијен у својој кући у Приштини, у септембру 1999. године.

Извор: Радио Телевизија Грачаница

Подели: