У току припрема двојезичне српско – енглеске монографије „Врањско музичко наслеђе”

У великој сали Скупштине града Врања одржана је прва презентација припреме двојезичне монографије Врањско музичко наслеђе, која је једна од активности у Акционом плану града Врања у оквиру УНЕСКО мреже креативних градова. Презентацији коју су одржали представници Завода за проучавање културног развитка, присуствовали су заменица градоначелника Зорица Јовић и чланови Радне групе за реализацију пројеката града Врања у оквиру УНЕСКО Мреже креативних градова. Поздрављајући присутне заменица градоначелника Зорица Јовић још једном је подсетила да је град Врање 2019. године постао члан УНЕСКО Мреже креативних градова, у пољу музике.

-Ово чланство представља изузетно признање за град Врање, посебно ако се има у виду снажна намера локалне самоуправе да улаже у даљи развој културе, сарадњу са светом, промовисање Врања, афирмацију стваралаштва различитог типа и најбољих вредности. Богата историја и традиција обликовали су културно и укупно социолошко окружење града, са посебним освртом на богато наслеђе, као и мирољубиву коегзистенцију различитих етничких заједница. Специфичан музички израз рефлектује дубок сензибилитет, као и темперамент људи који живе на овом подручју, а врањска градска песма налази се на листи нематеријалног културног блага Републике Србије – истакла је заменица градоначелника Зорица Јовић. Она је подсетила да је Врање познато и по труби, као и да се истовремено негују и промовишу универзалне вредности класичне музике о чему сведоче већ традиционални фестивали Мај месец музике и Piano summer fest.

Припрема двојезичне српско- енглеске монографије Врањско музичко наслеђе поверена је Заводу за проучавање културног развитка из Београда. Владимир Коларић, уредник издања, представио је овом приликом комплетан процес израде монографије, од избора аутора и сарадника, до избора чланова Радне групе, аутора, медијских садржаја до избора преводиоца, јер није једноставно овакву врсту штива аутентично превести на енглески језик. Како се чуло аутор је етномузиколог Марија Витас, а у сам процес настајања монографије Врањско музичко наслеђеукључени су и чувари и интерпретатори музичког наслеђа, као и људи који се на локалу баве очувањем традиције и културног наслеђа уопште. Ово је била прва од три планиране презентације које имају за циљ аутентично сведочење о врањском музичком наслеђу у монографији која се припрема. Презентацији је присуствовао и директор Завода за проучавање културног развитка, Вук Вукичевић, који је упознао присутне са делатностима и мисијом ове институције.

Извор: Сајт града Врања

Подели: