Има наде за орлове крсташе – три пара орла крсташа успешно извела потомство

Друштво за заштиту и проучавање птица Србије саопштило је да су сва три пара орла крсташа ове године успешно извела потомство, те је наша популација на северу Баната богатија за три млада орла. Орао крсташ у Србији има статус критично угрожене врсте и свака нова јединка изузетно је значајна за њихов опстанак.

Мере активне заштите, попут четворомесечног чувања гнезда, спроводе се од 2017. године са циљем да се популација крсташа сачува и увећа и за сада дају одличне резултате. Од ове године запослени, чланови и волонтери Друштва за заштиту и проучавање птица Србије читаву гнездилишну сезону мотрили су на три гнездећа пара орлова крсташа.

„Велика је част и одговорност бити укључен у пројекат заштите угрожене врсте каква је орао крсташ. Били смо на рубу нестанка птице са националног грба због губитка станишта, тровања и криволова“, каже Мирјана Ранков, координаторка PannonEagle LIFE пројекта у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије.

„Нови успеси охрабрују нас да наставимо још снажније да радимо на заштити угрожених врста. Опоравак популације орла крсташа, као и многих других врста, могућ је ако се удруже грађани, институције и привреда“.

Kључне активности у периоду када се орлови крсташи не гнезде биће постављање нових платформи погодних за гнежђење, одржавање станишта и спречавање тровања. У Друштву за заштиту и проучавање птица Србије напомињу да сви могу да помогну заштиту орлова крсташа савесном применом пестицида у пољопривреди, пријављивањем случајева тровања животиња, обнављањем и спречавањем уништавања станишта.

Пројекат „Заштита орла крсташа у Панонском региону путем смањивања морталитета који узрокују људи – PannonEagle LIFE“ спроводи 11 партнера из пет земаља које се налазе у Панонској низији (Мађарска, Аустрија, Чешка, Словачка и Србија). Основни задатак је спречавање тровања птица грабљивица, нарочито орла крсташа (Aquila heliaca). Вредност пројекта је 3,6 милиона евра, а у највећем делу финансиран је (2,7 милиона евра) од стране Европске комисије. Партнер ДЗППС у Србији је Покрајински завод за заштиту природе.

Занимљивости о орлу крсташу:
Дужина тела (врх кљуна до врха репа) је око 80 цм
Распон крила је 180-215 цм
Маса тела је 2,5 до 4,5 кг
Kао и код других птица грабљивица женке су крупније и масивније од мужјака

Kрсташи постају полно тек са 5 година старости
Основна храна крсташа су мали сисари попут текунице и птице средње величине
У природи могу да доживе старост од око 30 година

Извор: Друштво за заштиту и проучавање птица Србије

Фото: Marton Horvath MME BIRDLIFE HUNGARY

Подели: