Промоција монографије „Врањско музичко наслеђе“ припремљене у издању Града Врања и Завода за проучавање културног развитка, уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије одржана је вечерас онлајн. На промоцији која је директно емитована преко Фејсбук странице Завода за проучавање културног развитка, учестовали су др Слободан Миленковић, градоначелник Врања, Зорица Јовић, заменица градоначелника Врања, Бранимир Стошић Каце, уметник, Ивана Тасић, уметница, др Владимир Коларић, уредник монографије и Марија Витас, ауторка, као и модератор промоције др Вук Вукићевић, директор Завода за проучавање културног развитка.
Говорећи о значају објављивања монографије градоначелник Врања др Слободан Миленковић је истакао да је повод за њено објављивање чланство Врања у UNESKO Мрежи креативних градова у области музике. ,,Веома сам поносан што смо овај обиман посао завршили за мање од годину дана, тако да ће монографија ускоро изаћи из штампе. Двојезична монографија ,,Врањско музичко наслеђе“ говори о настанку, развоју и очувању песме која се родила у врањској грађанској чаршији. Песме која је позната не само по специфичном изразу, сетним и нежним тоновима, већ и по томе што пева о стварним личностима, истинитим животним причама и догађајима. Настала у градској врањској чаршији преносила се као својеврсна народна умотворина, с колена на колено, и очувала се до данашњих дана. И не само да се очувала, већ се прославила давољно да наш град сврста у ред UNESKO – вих градова који свој развој, између осталог, базирају на креативностима у разним областима, па и музици. Верујем да ће двојезична српско – енглеска монографија ,,Врањско музичко наслеђе“, која је пред нама, допринети промоцији културног наслеђа које, ми Врањанци, предано чувамо и с поносом приказујемо јавности. Такође, верујем да ће нам отворити и неке нове могућности на међународној културној сцени’’, истакао је градначелник др Миленковић. У свом обраћању он се захвалио Министарству културе и информисања на подршци у реализацији овог пројекта, затим Заводу за проучавање културног развитка из Београда и ауторки Марији Витас и њеним сарадницима. Такође, захвалио се и Врањанцима који чувају градску песму од заборава и који својим деловањем негују традицију и културно наслеђе, као и свима који су дали свој допринос у припреми монографије.
Заменица градоначелника Зорица Јовић изразила је задовољство што вечерас јавности презентујемо резултате пројекта који је започет у фебруару ове године. ,,Реч је о делу на коме је радио велики број људи, почев од етномузиколога, преко радника у култури, до чувара и интерпретатора врањске градске песме, а којем је коначну форму дала ауторка Марија Витас. Верујем да овде нећемо стати када је очување и неговање врањске градске песме у питању, већ да ће монографија бити подстрек неким новим генерацијама да наставе да кроз врањску градску песму негују посебност и идетитет нашег града. Такође, верујем да ће монографија бити и почетна основа неким будућим истраживачима и научним радницима у овој области’’, рекла је заменица градоначелника Зорица Јовић.
Ауторка монографије Марија Витас се укратко осврнула најпре на спону између Врања и Београда. Врањанци и Врање били су присутни у Београду још 80- тих година 19 века, тако да су са собом донели и врањску градску песму, која је врло брзо постала неизбежна у кафанама и на слављима. Један од њих био је и сам писац Бора Станковић, тако да у књизи има пуно приче о Врању у Београду, које траје до данашњих дана, рекла је она. ,,Велика ми је част што сам имала прилику да пишем монографију о врањској градској песми. Рад на тексту за монографију је био веома сложен, а подразумевао је и свакодневно слушање врањске музике, као и исчитавање бројних новинских и научних текстова, интервјуа, такође и преслушавање архиве Радио Београда 2 и емисије ,,Од злата јабука“. Било је пуно посла, али верујем да се труд исплатио’’, нагласила је у свом надахнутом казивању о настанку монографије, ауторка Марија Витас. Уредник монографије др Владимир Коларић, захвалио се свима на сарадњи нагласивши да ће ова књига на прави начин презентовати не само Врање, већ и Србију. На онлајн промоцији о врањској градској песми говорили су и Бранимир Стошић Каце и Ивана Тасић, а емитована су и два спота у којима они интерпретирају врањске песме.