Друштво за заштиту и проучавање птица Србије до 30. јануара организује и спроводи Међународни попис птица водених станишта. Ово истраживање започето је давне 1966. године и представља једну од најстаријих и најмасовнијих активности праћења бројности дивљих птица на свету.
-Захваљујући разгранатој мрежи чланова, волонтера и сарадника и ове године ћемо се потрудити да обиђемо сва важна водена станишта, бележимо и бројимо птице, као и стање самих водених екосистема- Посебну пажњу ћемо посветити обиласку токова Дунава, Саве, Тисе, Западне Мораве, Дрине и осталих већих река у Србији – рекао је Марко Шћибан из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије поједине локалитете ће обићи у сарадњи са управљачима заштићених подручја и другим институцијама које се баве водама и заштитом природе.
Kао и ранијих година са бродова, из аутомобила или пешака бројаће се патке, гуске, лабудови, гњурци, ронци, чапље, галебови и остале птице које бораве на водама или уз њих.
Сазнања до којих се долази кроз ово истраживање користе се за предузимање конкретних корака у заштити популација дивљих птица и водених станишта која су значајна за очување биодиверзитета и осталих природних ресурса попут пијаће воде.
Подаци које орнитолози у Србији прикупе на крају се обједињују и шаљу у светску базу података коју води организација Wetlands International. Теренски обиласци за бројање птица и овај пут биће искоришћени за документовање и пријављивање различитих облика уништавања птица и природе.
Уколико сте заинтересовани да допринесете зимском попису птица, добродошли сте. За појашњења и детаљна упутства пишите руководиоцу пописа Марку Шћибану на имејл адресу: [email protected].
-Свако, укључујући потпуне почетнике, може да допринесе унапређењу знања о зимском распрострањењу и бројности птица у Србији. Kако бисмо олакшали теренски рад припремили смо два електронска приручника на српском језику. Довољно је да нам се јавите како бисмо вас усмерили ка вашем локалном координатору пописа. Врло је важно да сви волонтери приликом рада на терену буду обазриви и да пазе на своје здравље и безбедност – каже Шћибан.
Иако ће све активности током истраживања бити на отвореном у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије напомињу да корона вирус још увек интензивно циркулише на територији Републике Србије, стога унапред моле све учеснике да током трајања акције воде рачуна о поштовању превентивних мера у циљу смањења ризика настанка и преношења ове инфекције.
Извор и фото: Друштво за заштиту и проучавање птица Србије