Дан државности обележен у Врању

Дан државности Републике Србије, 15. фебруар, обележен је у Врању свечаним скупом крај барељефа вожду Ђорђу Петровићу Карађорђу на градском шеталишту уз поштовање мера превенције од вируса корона.

Дан државности обележава се у спомен на два историјска догађаја: 1804. године подигнут је Први српски устанак у Орашцу, док је 1835. године донешен Први устав Књажевста Србије такозвани Сретењски устав, назван по данашњем верском празнику Сретење Господње. Овај устав био је на снази само 55 дана јер га нису подржале ни велике силе тога времена, али ни сам Милош Обреновић.

Полагањем венаца и цвећа крај барељефа вожду Ђорђу Петровићу Карађорђу, одата је почаст прецима који су храбро кренули у борбу против османске власти и ослобођење српског народа.

Венце су положили, у име града Врања градоначелник др Слободан Миленковић са сарадницима, у име Министарства одбране и Војске Србије пуковник Владица Вучковић са сарадницима, народни посланик Милан Илић, начелник Пчињског управног округа Срећко Пејковић, у име ГО Врањска Бања секретар Скупштине ГО Врањска Бања Слађан Алексић, а у име Полицијске управе Врање начелник Игор Живковић са сарадницима. Венце и цвеће су положиле и делегације, СУБНОР-a, Удружења потомака ратника ослободилачких ратова Србије до 1918. године и Удружења Српских ратних ветерана Врање.

Поводом обележавања овог значајног празника пригодан говор одржао је председник Скупштине града Врања, Дејан Тричковић и честитао грађанима Врања овај велики поразник.

-Наши преци својом храброшћу и јунаштвом показали су како се бори за слободу, како се воли своја земља. Пред много јачим непријатељем нису поклекли и одустали. Водила их је велика жеља да живе слободни и у својој државу. Били су потпуно решени и спремни да се до краја боре за своја права, за слободу, за своју државу. Нама, њиховим потомцима остављена је слобода, тај најдрагоценији дар. Наша је обавеза и дужност да градимо будућност у миру. Будућност која подразумева развој и унапређење квалитета живота у свим сферама. Потребно је да тежимо напретку локалне заједнице и да своје активности усмеравамо ка томе. У миру и слободи ништа није недостижно и све је могуће. Због тога, а у аманет нашим потомцима, морамо све учинити да се наш град и држава константно развијају и напредују у свим областима – истакао је Тричковић.

Дан државности у Србији није био обележаван од 1918. па све до 2002. године, када је традиција обележавања oвог значајног празника обновљена. Овај датум сматра се најбитнијим датумом у политичком, културном и историјском календару Србије.

 

 

 

 

Подели: