У сали Културно-образовног центра Врање (ОКЦЕ), одржано је научно-популарно предавање „Врање се враћа на Млечни пут“ и промовисан први Приручник о светлосном загађењу у Србији. Ове активности део су пројекта „Еколошка Супернова – популаризација проблематике светлосног загађења“, финансираног од стране Центра за промоцију науке и Департмана за географију, туризам и хотелијерство на Природно-математичком факултету у Новом Саду. У Врању је организатор предавања и промоције приручника Културно-образовни центар.
На предавању “Врање се враћа на Млечни пут” које је одржано у сали Културно-образовног центра Врање било је речи о светлосном загађењу и зашто је важно вратити звезде у градове. Појам светлосног загађења ближе је објаснила Дајана Бјелајац, асистент на Природно-математичком факултету, на Департману за географију, туризам и хотелијерство, Универзитета у Новом Саду, која је и одржала предавање.
-Светлосно загађење је сва она вештачка светлост која није употребива, односно светлост која се баца изнад линије хоризонта и не осветљава наше путеве, не осветљава објекте или било шта што је за нас од значаја него баца осветљење директно у небо. Тада се ствара сјајење неба и тај феномен утиче и на живи свет и на наше здравље. Када кажемо светлосно загађење оно није резервисано само за спољашњу средину већ и за нашу унутруашњу средину. Такорећи, одређена количина и тип светлости може утицати на наше здравље и на наш биолошки ритам – рекла је за ТВ Врањск плус Дајана Бјелајац.
Ова тема привукла је највеше пажњу млађе популације. Ипак и презентација и приручник прилагођени су свим узрастима. Осим у Врању, предавања су предвиђена и за више градова широм Србије: Лесковац, Ниш, Крушевац, Краљево, Крагујевац и Зајечар.
Овом приликом представљен је и “Приручник о светлосном загађењу”, који је написан од стране стручњака са Природно-математичког факултета и Математичког института Српске академије наука и уметности у Београду. Предавање и промоцију приручника организовао је Културно-образовни центар Врање.