Испред Споменика жртвама бугарског окупатора у центру Врања, обележен је 11. новембар, Дан примирја у Првом светском рату.
У присуству представника града, Удружења потомака ратника ослободилачких ратова до 1918. године, СУБНОР-а, делегација политичких странака, образовних установа,организација и бројних грађана о овом значајном датуму из наше историје, говорио је председник локалног парламента Дејан Тричковић.
Подсетио је на значајну улогу наше земље у том рату, као и на велики број жртава које је Србија имала.
– Пре скоро једног века, на овај дан, светом се пронела вест о наступању мира и крају Првог светског рата. Потписивање примирја означило је пристанак на прекид непријатељства и повлачење немачких трупа из граница. Био је то крај рата који је условио општу поделу света на савезнике и противнике, на победнике и поражене. Рат оваквих размера донео је и велике последице: промену мапе Европе, нестајање царства и династија, померање територијалних граница, стварање нових држава, милионске цифре људских држава, почеле су нове нетрпељивости и незадовољства. Данас је дан када славимо мир, чувамо националну историју, али и дан када нас оваква окрутна трагедија наше историје опомиње да морамо да схватимо огроман значај и вредност мира и спокоја – рекао је Тричковић.
Он је такође истакао да је Србија пропорцијално броју становника поднела највеће жртве у поређењу са осталим учесницима Великог рата.
Поводом 11. новембра, венце и цвеће крај Споменика жртвама бугарског окупатора 1915.-1918. године положили су градоначелник др Слободан Миленковић са сарадницима, у име Министарства одбране и Војске Србије командант Четврте бригаде Копнене војске пуковник Слободан Стопа са сарадницима, у име Полицијске управе начелник Игор Живковић са сарадницима, у име Безбедносно – информативне агенције представници Центра БИА, у име градске општине Врањска Бања председник Драган Сентић са сарадницима. Венце су положили и представници Удружења потомака ратника ослободилачких ратова Србије до 1918. године, СУБНОР-а, делегације политичких странака и образовних установа.
Душан Томић ученик Гимназије „Бора Станковић“ казивао је стихове “Плаве гробнице” Милутина Бојића, док је Јелена Антић, такође ученице ове средње школе, рецитовала песму “Међу својима”, Владислава Петковића Диса.
Овај државни празник први пут је званично обележен 2012. године на основу измена Закона о државним и другим празницима које је Скупштина Србије усвојила крајем 2011. године.
Дан примирја у Првом светском рату обележава се у знак сећања на 11. новембар 1918. године, када је у Француској, у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша, потписано примирје у Првом светском рату. Тај датум се обележава на видљив и упечатљив начин ношењем амблема Албанске споменице на коме је цвет Наталијина рамонда с позадином у бојама.