Додељена највиша градска признања

Вечерас је у Дому војске одржана традиционална свечана академија поводом 31. јануара – Дана града и ослобођења Врања од Турака 1878. године, на којој су додељена највиђа градска признања. Бројним званицама, међу којима су били и амбасадори Шведске и Бугарске, обратио се градоначелник Врања др Слободан Миленковић осврнувши се на значај 31. јануара.

„Захваљујући вештој дипломатској оријентацији кнеза Милана, на Берлинском конгресу је призната независност, а у њен састав су ушле и ослобођене територије. Овим историја Врања почиње свој нови и другачији ток. Није наш град по ослобођењу доживео нагли преображај, али је укључивањем у српску државу добио особену функцију. Његова трансмисиона улога „капија за стару Србију“, учинила га је оном упоришном тачком на којој су се сусретали духовни, културни, економски и национални утицаји. Врање је на постепеном и спором одвајању од снажног турског наслеђа, постајало у сваком погледу активно подручје и отворена средина“, рекао је градоначелник др Миленковић. „Прошле године, са ове говорнице, обећао сам да ћемо завршити Хируршки блок, асфалтирати саобраћајнице, наставити реконструкцију позоришта, обновити школе. Резултати су видљиви и то је право мерило нашег рада. У овом значајном дану за све грађане Врања могу обећати да ћемо заокружити све оне капиталне инвестиције, које су покретач развоја једне локалне заједнице. Особености нашег града свесна је држава Србија, која је у протекле три године уложила велика средства у даљи развој Врања. Без подршке Републике не бисмо успели да завршимо започете и кренемо са реализацијом нових пројеката. А један од њих је наравно и изградња станова за припаднике снага безбедности. Не смемо заборавити ни наше међународне партнере, који с правом, Врање врло често узимају за пример добре праксе“, нагласио је градоначелник др Миленковић у свом обраћању.

Градоначелник др Слободан Миленковић заједно са председником Скупштине града др Дејаном Тричковићем уручио је највиша градска признања. Специјално јавно признање „31. јануар“ припало је постхумно др Владимиру Стаменковићу, а уручено је његовој супрузи Слађани. Јавно признање „31. јануар“ у виду дипломе добили су ЈП „Путеви Србије“, Предузеће „Credo“ doo Врање и Педагошки факултет у Врању. Овогодишњи лауреати су и државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Бојан Стевић и доктор историјских наука Дејан Антић, који се захвалио у име награђених. „Ово је велика част за све добитнике и обавеза. Врањанци ма где били морају бити окренути свом родном граду. На нама је да сада радимо на економском опстанку, биолошком, моралном и духовном“, поручио је Антић који се новчаног дела награде у износу од 50.000 одрекао у корист Дечјег диспанзера. У уметничком делу програма наступио је ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“ и уметници Бора Дугић и Нада Јовановић.

Извор: Сајт града Врања

Подели: