Поводом обележавања најзначајнијег датума у историји ромског народа, Светског дана Рома, у сали периодике Јавне библиотеке у Врању организован је округли сто под називом „Роми у Врању некад и сад“, на коме је било речи о историји, здравственој ситуацији, школском и предшколском образовању Рома, као и о проблемима са којима се припадници ове националне мањине на територији града Врања сусрећу.
Ромском химном „Ђелем, ђелем“ почела је обележавање 8. априла, Светског дана Рома. Уводну реч на округлом столу дао је градски већник за националне мањине Дејан Ивановић, који је истакао да према последњем попису на територији града Врања живи око 5.000 Рома, а у Србији има 110.000 становника ове националне мањине.
Обележавању Светског дана Рома поклања се посебна пажња. За разлику од ранијих година када се овај дан славио уз игру и песму, данас се разговара о бројним проблемима.
Педагошки асистент Саманта Павловић говорила је о образовању Рома и проблемима са којима се они сусрећу у току свог школовања. Званични подаци, према њеним речима, показују да 69 одсто ромске деце похађа први разред, док 15 процената ромске деце уопште не иде у школу.
Јула 2018. године формирана је ромска локална акциона група отвореног типа, а потом и институционална радна група, коју чине представници важних институција неиоходних у реализацији и решавању проблема које је локална акциона група дефинисала као приоритетне. Тереза Шаиновић говорила је о реализацији значајног пројекта „Romacted”
8. априла 1971. године у Лондону је одржан Први конгрес Рома који је резултирао усвајањем обележја припадника ромске заједнице: заставе, химне, универзалнoг назива Роми, као и усвајањем значајних стратешких докумената од значаја за ромски народ. Организатор данашњег округлог стола је локална самоуправа.