Друштво за заштиту и проучавање птица Србије у оквиру такмичења „Домаћинство које су ласте изабрале“ трећу годину заредом награђује тоном кукуруза домаћинство који има највећи број гнезда сеоских ласта. Уколико у свом домаћинству имате сеоске ласте до 16. јуна поменутој организацији можете послати информације са бројем активних гнезда и на тај начин учествовати у такмичењу.
-Начини на које се бавимо пољопривредом имају огроман утицај на природу. Природна разноликост неког подручја јасно осликава одрживост пољопривредних пракси. Ако се бројност врста и јединки дивље флоре и фауне на неком подручју смањује, то је доказ да храну не производимо на мудар начин и да идемо у погрешном смеру – упозорава Слободан Kнежевић из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
Врсте птица које настањују пољопривредна станишта сврставају се у најугроженије. Исту, горку судбину деле и лептири, пчеле, једногодишње биљке и бројне друге групе организама. Модерна пољопривреда у великој мери угрожава животну средину, посебно кроз загађење воде, деградацију земљишта и емисије гасова стаклене баште. Дугорочно гледано, очување пољопривредних екосистема је најбољи начин да се осигура будућа производња хране као најосновније људске потребе, наводи се у саопштењу поменутог Друштва.
-Недостатак хране, коришћење отрова у пољопривреди и рушење гнезда озбиљно угрожава сеоске ласте. Замирањем села и сточарства нестају и птице које су добро познате нашим домаћинима – појашњава Слободан Kнежевић, и додаје да су сеоске ласте један од симбола села, а да би тај статус и задржале морамо подржати мала пољопривредна домаћинства која се пољопривредом баве на традиционалан начин. Њихов опстанак зависи од штала тих вредних домаћина у којима сеоске ласте свијају гнезда и проналазе инсекте којима се хране-
Прошле године у такмичењу је учествовало 96 домаћинстава, а признање „Домаћинство које су ласте изабрале“ и вредну награду је добила породица Сање Петковић из Велике Плане са чак 80 активних гнезда сеоских ласта.
линк за правила такмичења
Pravila takmičenja “Domaćinstvo koje su laste izabrale” 2019.
линк до пријавног формулара https://forms.gle/7UQiZ3atfPp1kqfU8
Извор и фотографије: Друштво за заштиту и проучавање птица Србије, pticesrbije.rs