Последња вест: Регистровано укупно 2.447 потврђених случајева COVID-19

У Републици Србији је до 15 часова 7. априла 2020. године регистровано укупно 2.447 потврђених случајева COVID -19. Од последњег извештаја до 15 часова тестирани су узорци 1.074 особe од којих je 247 позитивнo. Хоспитализовано је 1.394 пацијента. На респиратору је укупно 109 пацијенaта.

До 15 часова у Републици Србији тестиране су укупно 9.626 особе које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја. Нажалост од претходног извештаја имамо и новa три смртна случаја, односно укупно 61. Преминуле су две особе мушког пола и једна особа женског пола. Просек њихових година је 62,66 и они су имали коморбидитете, односно више других придружених болести које су допринеле нежељеном исходу, саопштило је Министарство здравља.

Епидемиолог Предраг Кон је рекао да је у последња три дана досегнут максимум и да верује да ће трајти још десетак дана. Због тога је, каже, у наредне две недеље потребно спровести заиста најрестриктивнијe мере које су до сад планиране. Појашњава да то не значи да би те мере требало да буду одређене као полицијски час, али да би сви требало да их спроводе. Кон је рекао да се то односи на све мере спречавања било каквих контаката.

Напоменуо је да је изолација апсолутно најважнија и да би требало схватити да нема више игара око тога како се она спроводи. Навео је да ће су направљене посебне болнице управо да се не би десило да вирус уђе широко у популацију и да то не сме да се деси, преноси РТС.

Кон је истакао и да здравствени радници морају да схвате као део свог позива, ако су заражени, да морају да се изолују да не би проширили инфекцију на породицу и пацијенте.

Осврнуо се и на питање о Светском дану здравља и рекао је да је он у овој ситуаицији посвећен борби против пандемије и да је јасно да она не захвата само један део система, већ преко здравственог система и читаво друштво.

На питање да ли ће бити неких додатних мера за ускршње празнике, Кон је рекао да се ми сада налазимо на максимуму. Каже да, према његовом лично мишљењу, мера забране кретања од 24 сата има смисла само за Београд и евентуално нека друга жаришта и да нема потребе за њом уколико сви схвате да је боље да се остане код куће и да се сви тако понашају.

Међутим, каже да је што се тиче његовог предлога он јасан, а то је апсолутна забрана контаката 24 часа у наредних осам до десет дана, ако мора онда и забрана кретања.

Заменица директора Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ Дарија Кисић Тепавчевић је одговарајући на питања, рекла да су медији веома битна карика у читавом процесу и борби против вируса, али под условима да се информације преносе правовремено као тачне и валидне.

Кон је додао да сматра да новинари раде најбоље што знају, као и епидемиолози, али да питање тачности вести зависи од извора. Истиче да се вест која се добије од новинара одмах проверава.

Осврћући се на ситуацију у Институту Дедиње, рекао је да само шест од 67 запослених који су позитивни ка Ковид-19 има благе симтоме а да остали немају баш никакве, али да су удаљени с посла, што је огроман удар за ту клинику.

Наводи да та болница мора да настави да ради, и да се не може без болница које су стуб читавог система. Објашњава да ће се радити са смањеним екипама и могућностима и то само хитне случајеве.

Извор: Министарство здравља Републике Србије, РТС

Подели: