У Републици Србији је до 15 часова 23. априла 2020. године регистровано укупно 7.276 потврђених случајева COVID-19. Од последњег извештаја тестирани су узорци 2.688 особа од којих су 162 позитивна. Хоспитализовано је 3.477 пацијената.
На респиратору је укупно 96 пацијената. У Републици Србији тестиране су укупно 51.324 особе које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја. У последња 24 часа преминуло је 5 особа, четири особе мушког и једна особа женског пола. Укупан број преминулих од почетка епидемије је 139. Укупан број излечених грађана је 1.063.
Покрајински секретар за здравство АП Војводине Зоран Гојковић је саопштио да укупан број здравствених радника позитивних на коронавирус износи 622. У складу са тим, он је навео да је на Институту за онкологију у Београду до сада било укупно 64 заражена здравствена радника, док их на данашњи дан има 12.
Запослени на институтима за онкологију у Београду, Крагујевцу, Нишу, Војводини не могу бити опремљени као у COVID амбулантама, јер то није сврсисходно, објаснио је Гојковић и подсетио на то да је струка од самог почетка апеловала на болеснике са малигном болешћу да се изолују и смање контакт са окружењем, јер иду на хемо и зрачну терапију.
Према његовој оцени, ситуација у Војводини је епидемиолошки задовољавајућа већ седам дана, с обзиром на то да се бележи константан пад броја оболелих и изразито повећање оних који су оздравили.
Наиме, из КЦ Војводине отпуштен је 131 пацијент, док је на Инфективном одељењу смештено 75 пацијената, указао је он и оценио да је до тренда пада броја оболелих дошло због свега што је до сада урађено, а пре свега због мера и активног учешћа здравственог сектора у лечењу оболелих.
Епидемиолог Предраг Кон истакао је да Србија, према резултатима, излази из епидемије, ексцесне ситуације су све мање могуће, док је и сама активност вируса све мања.
Пандемија прелази на јужну хемисферу, где се очекују озбиљнији проблеми због лошијег здравственог система у том делу света. Ипак, нема опуштања јер се повратак очекује и у северни део. То значи да би на јесен епидемија могла да се врати, упозорио је он.
Кон је нагласио да би сада, пре него што се отворе границе, требало смислити стратегију за такозвани импорт, односно поновни улазак вируса у земљу.
Он је подсетио на то да излазимо из седме недеље и да немамо више ниједно озбиљно жариште, уз напомену да је проценат оболелих био највећи у Нишу, Јагодини, Ћуприји, Параћину и Прокупљу, док у Београду тај број износи нешто изнад шест одсто, а у Војводини се гаси.
Кон је рекао и да би за 1. мај требало да остане забрана кретања јер бисмо, у супротном, угрозили све што смо до сада урадили, док би за Ђурђевдан требало да буде на снази забрана кретања од 18 часова, уз напомену да се о томе још није званично расправљало.
Извор: Министарство здравља, Влада РС