У Србији на COVID-19 позитивно још 114 особа

У Републици Србији је до 15 часова 6. маја 2020. године регистрован укупно 9.791 потврђен случај COVID-19. Од последњег извештаја тестирани су узорци 6.196 особa од којих је 114 позитивно. Хоспитализовано је 1.750 пацијената. На респираторима је укупно 48 пацијената.

У Републици Србији тестирано je укупно 117.474 особе. У последња 24 часа преминуле су 3 особе. Укупан број преминулих од почетка епидемије је 203. Укупан број излечених грађана је 1.971.

Заменица директора Иниститута за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ Кисић Тепавчевић на конференцији за новинаре навела је да је дистрибуција хоспитализованих пацијената у односу на установе где се лече следећа: на Клиници за инфективне и тропске болести КЦ Србије 52 пацијента, у КЦ у Нишу у старом делу 130, у новој згради КЦ Ниш 25, у КЦ Војводине 35, у КЦ Крагујевац 46 и у КБЦ „Драгиша Мишовић“ 119 пацијената.

У овој установи је, како је указала, хоспитализовано и 32 деце, 15 мајки, једна беба, једна породиља, три труднице и једна жена која се налази на оперативи.

Она је саопштила да је на Клиници за пулмологију КЦ Србије смештено 37 пацијената, у КБЦ „Земун“ 210, у КБЦ „Звездара“ 123, у Општој болници Панчево 77, у Општој болници Лесковац 131, у Војној болници „Карабурма“ 55, на Институту за ортопедско-хируршке болести на Бањици 98 пацијената и на Београдском сајму 135.

У Студентском дому у Нишу – павиљон три налазе се 52 пацијента, у Хали 1 Новосадског сајма 39у Средњој медицинској школи „Два хероја“ у Новом Пазару 38, док број пацијената збринутих у привременој болници у Хали спортова у Крушевцу износи 20, прецизирала је Кисић Тепавчевић.

Такође, како је истакла, у привременој болници „Плава хала“ у Чачку смештено је 11 пацијената, у Специјалној болници за рехабилитацију „Јунаковић“ у Апатину 31, на Институту за рехабилитацију „Селтерс“ у Младеновцу 33, у Специјалној болници „Меркур“ у Врњачкој Бањи 17, на Институту за лечење и рехабилитацију Нишка бања „Радон“ 100 и у Специјалној болници „Сокобања Нови завод 136 пацијената.

Према њеним речима, у установама соцјалне заштите и домовима за смештај одраслих и старих до данашњег дана коронавирус је потврђен код 273 корисника и 73 запослених.

С обзиром на то да је вирус корона и даље присутан у нашој популацији, иако сви параметри показују да слаби, инсистирамо на томе да грађани и даље држе социјалну дистанцу и користе маске и рукавице у затвореном простору, поручила је Кисић Тепавчевић.

Она је изнела податак да је, према проценама Светске здравствене организације (СЗО), дужина контакта између две особе да би се вирус пренео 15 минута, и упозорила на то да је дужина контакта у појединим случајевима била и мања.

Према њеним речима, постоје могућности да се вратимо нормалном животу, а да то буде безбедно, и због тога опште мере превенције и даље остају, чак и оне најбаналније, као што је прање руку. Када је реч о здрављу, како је поновила, не сме и не може бити компромиса, тако да ће и након укидања ванредног стања бити настављен активан епидемиолошки надзор.

Кисић Тепавчевић је навела да се очекује даљи пад учесталости обољевања и смртности, ка једноцифреним бројевима. Она је, одговарајући на питање како ће се поступати након отварања граница и да ли ће грађанима за улазак у земљу бити потребно тестирање као доказ да су негативни на вирус корона, објаснила да се о томе још расправља и да на светском нивоу и даље не постоји консензус о томе.

Појединачне земље су почеле да разматрају доношење одређених правила, па ће и наша држава ићи у том смеру, указала је Кисић Тепавчевић и додала да ће се вршити провера статуса када је у питању вирус код свих који улазе у земљу, с тим што се за сада не зна да ли ће то бити преко потврде из државе одакле долазе, или тестирањем код нас.

Извор: Министарство здравља, Влада РС.

Подели: