Предложен пакет мера економских олакшица на локалном нивоу. Приоритет – сачувати свако радно место

На конферецији за новинаре у Градској кући градоначелник Врања др Слободан Миленковић и председник Парламента привредника и генереални директор Симпа Слађан Дисић, представили су “Пакет мера економских олакшица на локалном нивоу” које се односе на смањење такси и накнада као и могућности одлагања плаћања пореза и рачуна за комуналне улуге јавних предузећа у другом кварталу 2020. године.

-У циљу ублажавања економских последица  извазваних панедмијом корона вируса, градско руководство је предходних недеља имало интезивне разговоре са привредницима.  Локалној самоуправи приоритет је сачувати радна места у привреди. Стим у вези руководство града је заједно са Регионалном привредном комором предложило мере за повећање ликвидности привредних субјеката, који су претрпели  велике губитке услед немогућности обављања своје делатности. Те мере се односе на смањење такси и накнада као и могућности одлагања плаћања пореза и рачуна за комуналне улуге јавних предузећа -рекао је градоначелник Врања др Слободан Миленковић.

Он је такође рекао да ће у износу од 15 одсто на годишњем нивоу бити умањене таксе и накнаде и то : комунална такса за истицање фирме на пословном простору, накнада за коришћење делова земљишног појаса општинског пута, улице и другог земљишта, накнада за коришћење градских улица и полигона за обуку возача и накнада за коришћење посебно обележеног простора за паркинг место на јавним саобраћајним површинама на територији града Врања за такси возила. Накнада за заузеће јавне површине у комерцијалне сврхе ( за тезге, летње и зимске баште, фрижидере, апарате за кокице и др. монтажне објекте) неће бити наплаћена за период важења ванредног стања, а то важи и за закупце који су унапред платили укупан износ накнаде којима ће бити, на захтев, извршен повраћај новца или за та средства могу бити у претплати. Такође, привредним субјектима који користе градске локале у закуп биће умањени рачуни за март, април и мај за 90 одсто због смањеног промета, а упућен је и позив приватним закуподавцима да у овом периоду умање закупнине својих пословних просторија.

-Поред ових умањења, предвидели смо и олакшице за плаћање аконтације пореза на имовину за други квартал који доспева 15. маја 2020. године. Ова аконтација може бити плаћена у највише 24 месечних рата са паузом у отплати најдуже до годину дана. Захтев се подноси Локалној пореској администрацији најкасније до 20. маја. Ова олакшица важи и за физичка лица уколико због финансијске ситуације нису у могућности да измире порез на време. На крају, градска јавна комунална предузећа су се сагласила да омогуће привредним субјектима могућност одлагања плаћања рачуна за утрошену воду , одлагање отпада и грејање за април, мај и јун на рате, уз коришћење паузе у отплати најдуже до шест месеци – рекао је градоначелник.

Град Врање кроз ове мере и мере које је предвидела Влада Републике Србије (кроз одлагање плаћања пореза на зараде и прихода од самосталне делатности) ће до краја године допринети побољшању ликвидности локалне привреде у износу око 200 милиона динара, што представља скоро 10 одсто текућих прихода буџета Града.

Са појавом корона вируса привреда у Србији  је претрпела велику штету и највећи број привредних субјеката био је принуђен да своју привредну активност сведе на минимум.

-Преко Привредне коморе привреда је имала изузетну сарадњу са надлежним министарствима и Кризним штабом и преко 80 одсто предлога привредника Влада Србије је прихватила и преточила у мере економске подршке или фискалних олакшица и директних давања. Пакет мера економских олакшица на локалном нивоу у пакету са  мерама које је донела Влада Србије допринеће  да се последице КОВИДА 19 ублаже и да се привредне активности што пре врате на један значајнији ниво у Врању и Пчињском округу- рекао је председник Парламента привредника и генереални директор Симпа Слађан Дисић.

Говорећи о економским последицама проузрокованим корона вирусом и штете коју трпи предузеће „Симпо“ Дисић је рекао  да је само на домаћем тржишту изгубљен приход преко 250 милиона динара у марту и априлу, а у извозу преко 750.000 евра.

-Изгубљени приход ће за ова три месеца сигурно бити око пет милиона евра. Ми ћемо настојати да наставимо са производњом и опремањем ентеријера хотела у Македонији, Црној Гори, Ирској и да одржимо добру репутацију у пословању – закључио је Дисић.

Конференцији су присуствовали и Градски већници Бојан Костић и Небојша Зупанчић.

 

Подели: