Иако делује да је повећан број пацијената и прегледа у амбуланти на врањском Инфективном одељењу у односу на претходне дане, објашњава пнеумофтизиолог др Сунчица Милошевић, ми бележимо плато у епидемији корона. Поједини људи су долазили због тестова у закашњењу проузрокованог загушењем у лабораторијама.
Други талас епидемије карактеристичан је по тотално измењеној клиничкој слици, много комплекснијој, а разликује га од првог пика средња и тешка упала плућа. Пацијенти су узраста од 20 до 50 година, са дијагнозом бронхопнеумоније.
– Иза мене видите ред пацијената који нису дошли само на први преглед, него и на контролни после болничког лечења. Ми се трудимо да организујемо пацијенте тако да поштујемо неки ред. Ујутру, пре него што кренемо са послом, обавезно им дамо бројеве како се међу њима не би стварала нетрпељивост и како не би дошло до свађе. Имају клупе и хладовину, тако да су створене све могућности да могу стрпљиво да чекају – изјавила је др Милошевић.
У Ковид болницама у Врању збрињавају се пацијенти углавном доброг општег здравственог стања. Већина младих људи се упућује на кућно лечење и раде им се контролни прегледи, док су они са средње тешком и тешком клиничком сликом на болничком лечењу.
Милошевићева је апеловала на грађане Пчињског округа да обавезно носе заштитне маске како на затвореном, тако и на отвореном простору у блиском контакту на мањој дистанци. Такође је препоручила чешћу дезинфекцију и прање руку као и постављање дезобаријера у свим установама.