У организацији Фондације Ана и Владе Дивац и локалних партнера обезбеђени су пакети помоћи за најугроженије грађане Врања и околине. Грађани Србије из осетљивих категорија посебно су погођени кризом изазваном коронавирусом и потребна им је додатна брига и подршка.
Kроз пројекат „Помоћ најугроженијим суграђанима у борби са Kовидом 19“, обезбеђено је 10.000 породичних пакета са основним намирницама и хигијенским средствима, који ће бити подељени једнородитељским породицама, корисницима народних кухиња, вишечланим породицама, становницима нехигијенских насеља, породицама које брину о деци или одраслима са инвалидитетом, те појединцима који живе и раде на улици.
Пројекат реализује Фондација Ана и Владе Дивац у сарадњи са Групом 484 и уз подршку Амбасаде Kраљевине Норвешке у Србији.
-У току је други круг поделе пакета нашим најугроженијим суграђанима и то у Шапцу, Ужицу, Прибоју, Врању, Београду и Ћуприји. Током јуна први пакети су подељени у седам градова Србије – у Сомбору, Лесковцу, Београду, Суботици, Сомбору, Чачку, Нишу, Лесковцу и Прокупљу. Поделу помоћи реализујемо са чак 110 локалних партнера – са локалним институцијама, удружењима грађана и волонтера и Црвеним крстом од којих су многи дугогодишњи сарадници Фондације и од којих смо добили велику подршку и информације о потребама грађана када је у питању расподела помоћи. Овом приликом желимо да се захвалимо нашим партнерима на пројекту – Групи 484 и Амбасади Kраљевине Норвешке у Србији – рекла је Ана Kошел, директорка Фондације Ана и Владе Дивац.
У Врању ће бити подељено више од 900 пакета намењених вишеструко угроженим грађанима – особама са сметњама у развоју, оболелима од церебралне парализе и дечје парализе, мултипле склерозе, сеоским домаћинствима са ниским примањима удружењу, корисницима народне кухиње.
Због тренутне ситуације са епидемијом ковид 19 волонтери локалних удружења Центар за друштвене интеграције, Удружење за мултиплу склерозу Пчињског округа, Међуопштинска организација глувих и наглувих, ШОСО „Вуле Антић“, Савез слепих, Сунце – Друштво за дечију и церебралну парализу, Народна кухиња –Црвени крст, МНРО Врање и удружење РОМИ испоручиће део пакета корисницима на кућне адресе и са минималним бројем долазака у удружења како би се ризик излагања најугроженијих група вирусу свео на минимум.
– Помоћ Фондације Ана и Владе Дивац, Групе 484 и Амбасаде Kраљевине Норвешке у Србији у овом тренутку је од великог значаја за породице из социјално угрожених категорија становништва. Ова помоћ представља и поруку солидарности у превазилажењу кризе изазване корона вирусом. Волонтери и активисти Центра за друштвене интеграције испоручиће током наредних дана пакете помоћи корисницима на кућне адресе, поштујући мере заштите, како би се излагање виросу свело на минимум – рекла је Анита Стојановић, председница Центра за друштвене интеграције.
Циљ овог пројекта је помоћ породицама које живе на рубу или испод границе сиромаштва, а у отежавајућим околностима свакодневног живота, као што је брига о болесном члану породице, незапосленост или губитак посла. Пораст страха, депресије и неизвесности, услед пандемије Kовида 19, додатно отежавају живот ових породица.
У току двомесечне акције биће подељено укупно 10.000 пакета. Вредност пројекта „Помоћ најугроженијим суграђанима у борби са Kовидом 19“ износи 200.000 евра, а обезбедила их је Амбасада Kраљевине Норвешке у Србији.