Народни музеј Врање у партнерству са Удружењем Новавизија из Пријепоља реализује пројекат „Подршка инклузивној заштити нематеријалног културног наслеђа Пчињског округа кроз регионалну сарадњу“ уз подршку Фондације за отворено друштво, канцеларија у Београду.
Циљ програма је да информише и мотивише партиципанте (Србе, Бугаре и Роме) да се укључе у процес заштите НКН Пчињског округа. У Републици Србији постоје настојања да се Национални регистар НКН прошири елементима мањинског наслеђа. Културне институције, репрезентативни појединци и удружења мањинских заједница могу да одиграју важну улогу у примени инклузивног приступа заштити НКН.
Нематеријално наслеђе Пчињског округа под заступљено је у Регистру нематеријалног културног наслеђа Републике Србије у односу на удео у општој популацији и сразмерно бројности заједнице. Од 49 елемента који су евидентирани на Листи НКНРС само један, Врањска градска песма, припада овој регији. Постоји доказано и јавно исказано расположење и спремност Центра за НКН да се Национални регистар учини културно-идентитетско инклузивним у складу с међународним стандардима.
У реализацију програмских активности укључени су експертиза НКН са националног нивоа који ће кроз округле столове, радионице, семинаре и израду номинацијских досијеа за НКН Пчињског округа пружити учесницима пројекта пуну подршку у даљем раду. Подршку нашем раду, кроз своја искуства у заштити НКН, пружиће и релевантни културни радници из Санџака Рашке области – каже се у позиву за састанак о заштити нематеријалног наслеђа Пчињског округа који ће водити Ива Лаковић локални координатор за нематеријално културно наслеђе југа Србије.
Почетак састанка заказан је за 10 сати у малој сали Скупштине града.