Костић: Захваљујући фоклору имамо куће у целом свету

Културно уметничко друштво „Врелац“ из Врањске Бање званично постоји од 2008. године и део је Удружења друштва српских домаћина.

-Постојимо од 2005. године, али званично фолклор је формиран 2008. године. На почетку смо имали 20 чланова и било је тешко јер је сваки почетак тежак. Ја сам на челу фолклора од 2012. године и од тада је почело драстично повећање броја чланова. У једном тренутку смо имали око 120 чланова. За Врањску Бању које је мало место то је био изузетан број. То су пре свега деца која поштују традицију српскога народа, то су преносиоци правих вредности. Лепо је када се види да омладина држи до тога, да очува традицију и историју свог народа.

Сваки део Србије има своју ношњу и игре из тог краја. Ношњу коју носе фолклористи је изузетно скупа, али она се носи само у нашем крају. Ми имамо ношњу која је најједноставнија а најлепше изгледа и на прави начин осликава српског домаћина у правом смислу те речи. Ја бих волео и да се захвалим свим мојим играчима што се труде, поред свих притисака модерног доба, технологије, да сачувају оно српско.  С обзиром да сам по професији физиотерапеут, фолклор је много битан за развој детета. У групи имамо најмлађег члана од 5 година. Пре свега мислим на развој мишића, држање тела, једноставно цео организам активно ради. Када крене коло нема паузе. У фудбалу када је лопта ван терена, играчи имају шансу да одморе пола минута, у фолклору немате ту привилегију. У мом фолклору немам дете које има деформитет кичме. Такође, немам децу ни која су гојазна јер два пута недељно тренирамо а када имамо наступе онда и више пута у недељи – рекао је Милан Костић координатор КУД „Врелац“.

Чланови овог фоклорног ансмбла који је понос Врањске Бање кажу за себе да су као једна породица. Свакодневно су у контакту и друже се међусобно иако због корона вируса немају пробе и наступе.

-Ја сам сваки дан у контакту са својом групом. Пратимо се преко друштвених мрежа. Приметио сам да су неки фолклори у Србији почели да држе пробе али са прекидима и није то – то. Ја полазим од себе. У нашем фолклору има старијих који су уписали факлутете, али су већина млађи и из тих разлога не желим да дођем у непријатну ситуацију, јер сам ја одговоран за сваки наступ, пробу или гостовање. Ми лети пробе држимо на отвореном, скупи се око десетак Бањчана који посматрају фолклористе. Раније, пре короне, на крају сваке пробе увек позовемо публику да се придружи у коло – објашњава Костић.

Фото: Врањска плус

КУД „Врелац“ броји до 60 чланова а упис траје током целе године.

-Сад тренутно имамо око 50 до 60 чланова у фолклору. Видећемо шта ће показати нова сезона. Мислим да ће бити већи број јер деца расту, старосне групе се мењају, неки су отишли на факултете, неки ће ове године уписати први разред. Ми уписујемо чланове од 7 до 77 али мислим да ће се група повећати са новом сезоном. Током читаве године траје упис, с тим што се после годишњег коцерта, који се одржава у децембру, после тога врши упис нових чланова да би они могли касније да достигну играчки ниво када дође летња сезона и низ наступа. Најбоље је зато уписати се крајем године – каже Костић и додаје:

– Дете које вежба кући са породицом лакше научи кораке. У групи су деца од 5 до 6 година која лакше савладавају кореографије за разлику од старијих, јер она вежбају кући са својима. Али да се научи играње основних кола из нашег краја потребно је месец и по дана. Прво се уче лакша кола а то су Елено моме, Емчино, Власинско, Моравац а после тога иду тежа, међу њима и Бугарка. Ја сам за то да деца прво науче да играју кола са нашег подручја а онда и остала. Имамо 7-8 кореографија које извођачки ансамбл игра. У фолклору имамо три групе и то почетни, припремни и извођачки ансамбл. Почетни учи само најосновнија кола. Припремни учи кола која играмо из кореографија које извођачки ансамбл игра. Уколико се неко дете истакне, онда оно прелази у извођачки или први ансамбл. Што се тиче игара, учимо шопске, из Источне, Западне Србије, Шумадије, Беле Паланке. А услов да се уђе у извођачки анасамбл је да се знају све кореографије.

Шопске игре су највећи изазов јер су доста тешке. Кореографија није дуга, траје шест минута али има доста различитих корака и доста је комплексна игра. Нема понављање корака, сваки корак је другачији. Мени је било потребно три месеца да савладам са првим ансамблом – објашњава Кoстић.

КУД „Врелац“ из Врањске Бање оживео је културну традицију овог краја и постао њен чувар. На радост многобројне публике учествовао је на бројим концертима, фестивалима и такмичењима. Домаћини су и Међународног фестивала фоклора који сваке године окупи веики број анасамбала из земље и иностранства.

-Ове године би требало да буде осми по реду и отприлике сваке године окупимо око 300 играча различите националности из Србије и Европе. Планирани гости су из Русије, Украјине, Пољске и Литваније. Међутим, ситуација је таква да се и код њих ништа не организује. Ми смо прошли на овогодишњем конкурсу који је расписао град Врање. Нама су одобрена средства за фестивал али не знамо да ли ће се одржати. Ако се буде нешто променило, мени ће бити драго. Из Русије и Белорусије смо пре три године имали госте и за нас то је био један незапамћени догађај у Врањској Бањи. Прошле године смо били гости у Швајцарској а обишли смо и Мађарску. Требали смо да идемо за Немачку и Швајцарску али ништа од тога ове године.

Људи поштују то што радимо али опет увек се нађе неко ко ће да оспорава или коментарише у негативном контексту, али оно што ми радимо је волонтерског типа, немамо донације. Поносан сам на оно што радимо и верујем и велики број Бањчана као и представници Градске општине Врањска Бања што Бању представљамо у најлепшем светлу. Драго ми је што смо препреке превазишли и што смо овде где јесмо. Кад сам дошао на чело фолклора, деца нису имала праву ношњу. Сад већ могу да се похвалим да имамо шест нових комплета ношњи и за дечаке и за девојчице. То ношња је верна копија оригиналу. Оригинали су скупи али без обзира успели смо да у последњих седам, осам година обезбедимо комплете различитих ношњи из целе Србије. Али углавном када се иде на неко путовање ми се међусобно помажемо, делимо трошкове на равне части. Било је и ситуација када је Градска општина Врањска Бања помогала око превоза али и што се тиче набавки ношњи. Морам и да поменем и компанију „Јумко“ и да се овом приликом захвалим директору. Они су нам неколико пута изашли у сусрет и шили ношњу.Наступали смо у многим европским земљама. Нека деца немају да одвоје за тако нешто, али уз помоћ фолкора многа деца су видела Европу. Било ко да оде на страну, стекне нова познанства па и пријатељства за цео живот. Имамо куће у целом свету – истиче Костић и открива да му највише недостају пробе и путовања са фолклористима.

-Осим тога што сада имам вишак слободног времена, највише ми недостају дружења на фолклору. Ми имамо осамдесетак детета на фолклору. Раније, сви су они долазили на пробе које су се одржавале два пута недељно. Могу да кажем да ми недостају и пробе и путовања. Осам година организујемо Међународни фестивал фолклора а ове године, нажалост, неће бити. То је једна лепа традиција која је заживела у Врањској Бањи. Људи су навикли да прате догађај, да дођу и то је оно што ми недостаје. Осим тога, свакодневно добијам позиве што од деце која играју фолклор што од родитеља. Највероватније свима недостаје фолклор, али због тренутне ситуације са короном, свака физичка активност детета је сведена на минимум. Надам се да ће се што пре средити ова ситуација и да кренемо са пробама рекао је Милан Костић, координатор Културно-уметничког друштва „Врелац“ из Врањске Бање.“

Што се тиче награда, није важно победити, важно је учествовати. Најпоноснији сам што смо у нашој малој средини окупили стотинак деце која су кренула здравом путањом, здравим начином живота каже Костић:

-Имали смо ових седам, осам година доста награда. Не постоји фестивал на који се нисмо појавили а да нисмо освојили прву, другу или трећу награду. Имали смо освојено прво место на Републичком такмичењу. Морам да напоменем да смо ми већ четири године прваци Србије у изворном фолклору али и морам да се похвалим и да смо две године заредом били позвани од стране Савеза аматера Србије као најуспешнији аматерски фолклор међу првих десет фолклора у Србији. Нисам скроман и велики је успех да у последњих десет година будемо најбољи међу најбољима у Србији. Задњи фестивал је био у Сврљигу где је учествовало 18 фолклора из Србије и тамо смо освојили прво место међу јачим фолклорима – рекао је координатор Културно-уметничког друштва „Врелац“ из Врањске Бање.

Фото: архива Врањска плус, ФБ КУД „Врелац“ Врањска Бања

Пројекат „Врањска Bања – бисер југа Србије“ подржан је од стране града Врања на Конкурсу за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања на територији Града Врања у 2020. години

 

 

Подели: