Поводом јубилеја 950 година манастира Преподобног Прохора Пчињског, Свеправославно друштво “Преподобни Јустин Ћелијски и Врањски“ и Филозофски факултет Универзитета у Београду, под покровитељством Православне епархије врањске и Министарства спољних послова – Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону реализују Летњу школу „Ми смо деца неба“.
На отварању Летње школе „Ми смо деца неба“, која ће трајати од 15. до 18. јула у манастиру Преподобног Прохора Пчињског поводом јубилеја – 950 година ове светиње, присутнима се најпре обратио Епископ врањски господин Пахомије. Тема је „Православни Балкан у 13. и 14. веку“, а програм богат и садржајан са низом активности.
Студентима основних, мастер и докторских студија са Филозофских факултета у Београду, Нишу, Приштини, Бања Луци, Источном Сарајеву и Скопљу који су полазници ове летње школе обратио се народни посланик Ненад Митровић и предавачи са Универзитета у: Београду, Источном Сарајеву, Нишу, Бања Луци и Приштини.
Прво предавање „Византијски свет и Балкан у 13. и 14. веку: Политика и идеологија, православље и римство“ одржао је професор Филозофског факултета Универзитета у Београду проф. др Влада Станковић.
У наставку ове летње школе очекују се предавања проф. др Јелене Ердељан ”Улога племићких жена у друштвеним мрежама пре интернета“. Повезивање Србије, Угарске и Византије у 13. и 14. веку”, проф. др Драгољуба Марјановића са темом ”Византијски свет и Српска црква у 13. и 14. веку”, др Вука Даутовића, проф. Игора Алексића са темом „Заштићена подручја југоисточне Србије“ и проф. Рајке Дојчиновић и проф. Небојше Дојчиновића са темом „Сурдулички мученици“.
Циљ летње школе је повезивање младих људи из региона и дијаспоре и успостављање сарадње. Учествује тридесетак младих студената са шест филозофских факултета.
Летња школа одвијаће се у манастиру Светог Прохора Пчињског, у Сурдулици, у манастиру Светог Николе у Врању а предвиђена је и екскурзија у Северној Македонији.