Михајловићева у Врању: Енергетска инфраструктура неопходна да Србија буде лидер у региону

Потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић организовала је пријем за грађане у сали Начелства у Врању. Грађанима је пружена прилика да потпредседници Владе и њеним сарадницима изнесу проблеме, поставе питања и дају сугестије.

-Практично данас почињем са Врањем, али сам већ следеће недеље у Ужицу, Зајечару и другим градовима и трудићу се да од севера и југа, истока и запада обиђем и веће и мање градове и да увек направимо пријем за грађане, да разговарамо са људима. Данас су са мном били и државни секретари, помоћници у министарству рударства и енергетике али и представници Електродистрибуције Србије, Електропривреде Србије и Србије гаса, оних предузећа који који су везани за ово министарство, градоначелник са сарадницима као и начелник Пчињског округа. Грађани су долазили и заједнички ћемо покушати да нађемо решење за сваки проблем. Наше искуство из претходних пријема грађана каже  да смо успевали бар 80 одсто проблема са којим смо се сусретали да решимо. Било је питања од запослења до путева, канализације и рада Електродистрибуције. Мислим да је свако добио одговор на свако питање – рекла је Михајловићева.

Потпредседница је на конференцији за медије рекла да је акценат министарства стављен на субвенције за замену столарије, изолације и ложишта – што је први корак у смањењу потрошње електричне енергије и смањења загађења. Говорила је о јавним позивима фирмама које ће изводити радове а због великог интересовања очекује се, као је нагласила, и нови позив до краја године јер је ово национални пројекат који укључује и соларне панеле.

-Морамо да водимо рачуна о енергетској безбедности, а то, поред изградње електроенергетских коридора и регионалног повезивања, значи још један коридор –  коридор подизања енергетске ефикасности. Одредили смо национални циљ да у наредне четири године потрошња енергије буде нижа за најмање 30 одсто и зато ће држава помоћи и локалним самоуправама и домаћинствима да буду део пројекта рационалне потрошње енергије. У наредним годинама биће издвојено минимум 100 милиона евра годишње за ту намену. Реализацијом ранијих пројеката смањени су рачуни за топлотну и електричну енергију за око 40 одсто. Такође, замена котлова који користе угаљ онима који користе гас је посао века за град и округ. Када се налазимо у кризним временима, а имамо овакве пројекте, то доказује да смо на добром путу. Потписали смо уговоре са 67 локалних самоуправа, које сада спроводе даље процедуру. Јавни позив ка компанијама које ће изводити радове и након тога позив за грађане. Први уговори би требало да буду потписани крајем августа и да се реализују до почетка грејне сезоне. Ово није једини јавни позив, имаћемо наставак овог пројекта и крајем ове и следеће године. Биће нам потребно око 100 милиона евра годишње у наредне две, три године како бисмо на националном нивоу смањили потрошњу електричне и топлотне енергије за 40 одсто и да грађани добију ниже рачуне за више од 20 процената  – рекла је потпредседница Михајловић.

-Процедура уградњи соларних панела је максимално поједностављена. Када се раније говорило о томе, сви су мислили да им треба годину или две, све је било компликовано и скупо. Сада је све упрошћено. У четири корака се завршава све, било да је у питању породична кућа или стамбена заједница. Потребан је пројекат, одобрење које издаје локална самоуправа, уговор са локалном дистрибуцијом да ћете производити енергију за своје потребе. И овај пројекат ћемо понављати неколико пута у годинама пред нама, а први јавни позив биће између првог и трећег септембра – рекла је министарка Михајловић.

Министарка Михајловић је разговарала са 37 грађана из Пчињског округа, док ће осталима који су јој се обратили писменим путем одговорити мејлом.

Након пријема, организована је  конференција за медије на којој је градоначелник др Слободан Миленковић подсетио да су пријеми оваквог типа били организовани пре четири године.

-Они су се показали врло корисним, и овај вид интеракције на релацији грађани, локална самоуправа и Влада Србије су изузетно делотворни – нагласио је др Миленковић.

О значају пријема за грађане говорио је и начелник Пчињског управног округа Срећко Пејковић. Одговарајући на питање новинара о Геоксу, министарка Михајловић је истакла да без обзира да ли ова компанија остаје или не, држава води озбиљне разговоре са инвеститорима, и чини све да свако има своје запослење. Она је говорила и о гасификацији, изградњи петље код Врањске Бање за коју се ради пројектно – техничка документација и о електроенергетској ситуацији.

Потпредседницу Владе и министарку рударства и енергетике Зорану Михајловић испред Градске управе дочекали су државни секретар у Министарству привреде Драган Стевановић, народни посланик Славиша Булатовић, начелник Пчињског управног округа Срећко Пејковић и градоначелник Врања др Слободан Миленковић.

Подели: