Градски штаб за ванредне ситуације упозорава грађане да не пале стрништа

На седници Градског штаба за ванредне ситуације у Врању којом је председавао командант штаба др Слободан Миленковић, разматрана је ситуациуја у граду и округу када су сезонски пожари у питању и донети су закључци. Kако се чуло, на територији Пчињског округа током јучерашњег дана регистрована су 34 пожара, од којих је 7 било на територији града Врања. Одмах је успостављена сарадња и координација са надлежним јавно комуналним предузећима (Kомрад и Водовод) и ватрогасно спасилачком јединицом, активирани су људство и механизација-цистерне са водом на гашењу пожара у Улици Пане Ђукића. Помоћ у гашењу пожара пружили су и Војска Србије, ватрогасна јединица Симпа, као и приватници који су своју механизацију уступили на располагање граду. Велику улогу у локализовању пожара одиграли су и повереници и заменици повереника цивилне заштите, као и грађани који су организовано успели да на неколико локација на територији града Врања локализују пожаре и спрече последица на породично-стамбеним објектима, до доласка ватрогасно – спасилачких екипа, и били у сталном контакту са Kанцеларијом за ванредне ситуације. Регулисање саобраћаја ради ефикаснијег реаговања обезбедила је ПУ Врање уз асисатенцију Одељења комуналне полиције. На седници Градског штаба за ванредне ситуације донети су следећи закључци:

1. Налаже се ЈП „Водовод“ и ЈП „Kомрад“ да идаље са људством и механизацијом буду у стању приправности у случају потребе за ангажовањем на пружању помоћи у гашењу пожара.

2. Налаже се Одељењу за инспекцијске послове Градске управе да у координацији са Одељењем за ванредне ситуације у Врању-Одсеком за превентивну заштиту предузме све неопходне мере и активности из делокруга своје надлежности у циљу спречавања евентуалних последица пожара.

3. Препоручује се Одељењу за ванредне ситуације у Врању-Одсеку превентивне заштите да преко инспектора превентивне заштите интензивира праћење стања на терену и предузме непоходне превентивне мере и активности у циљу спречавања настанка евентуалних пожара у периоду сезоне пољопривредних радова и високих температура.

4. Налаже се Одељењу комуналне милиције да настави са обиласком и праћењем стања на територији града Врања и буде у сталном контакту са Kанцеларијом за ванредне ситуације и Оперативним центром ОВС у Врању ради ефикасне координације и размене неопходних информација.

5. Да Одељење за пољопривреду Градске управе у сарадњи са Пољопривредно саветодавном стручном службом организује стручна предавања у већим сеоским центрима, као и специјалне ТВ емисије преко локалних средстава јавног информисања на тему : „Штетност спаљивања жетвених остатака“ у циљу подизања свести код грађања о значају предузимања превентивних мера заштите од пожара.

6. Градски штаб за ванредне ситуације упозорава све грађане да не пале стрништа, а да лако запаљиве течности, горива и друге материје морају бити правилно ускладиштене. Чланом 50. Закона о заштити од пожара („Сл. гласник РС“ бр. 111/2009, 20/2015, 87/2018 и 87/2018-др. закони), забрањено је спаљивање остатака стрних усева, биљних остатака и смећа на отвореном простору. Такође, забрањено је ложење ватре у шуми и на удаљености од 200 метара од руба шуме, изузев на одређеним, видно обележеним местима. Лице које је изазвало пожар дужно је да ватрогасно-спасилачкој јединици надокнади трошкове интервенције, у складу с посебним прописом. Новчаном казном у износу од 10.000 динара казниће се за прекршај физичко лице а правно лице од 300.000 до 1.000.000 динара.

Уколико се утврди да је на пољопривредном газдинству вршено спаљивање жетвених остатака, газдинство губи право на подстицајна средства у пољопривреди, у периоду од три године.

Уколико уочите пожар:

-Одмах позовите ватрогасну јединицу на број 193 и пружите јасне информације о својој локацији, као и о тачној локацији пожара;

-Опишите каква вегетација је захваћена пожаром;

-Не прекидајте везу док не дате све потребне информације.

Извор: Градски сајт

Подели: