Центар за друштвене интеграције је у сарадњи са Локалном мрежом за превенцију и борбу против трговине људима данас организовао састанак у циљу дефинисања активности по питању кријумчарења миграната којима ће се бавити у наредном периоду.
Овом састанку претходе активности које Центар за друштвене интеграције реализује у оквиру пројекта “СТОП кријумчарењу миграната- ЗАШТИТИМО ЖРТВЕ!“ Који представља део ширег пројекта “Безбедност за људе и границе – борба против кријумчарења миграната на Западном Балкану”, који спроводи Београдски центар за људска права, Група 484 и Дански савет за избеглице (ДРЦ) уз финансијску подрску Европске уније.
Мрежа ће у наредном периоду подржати активности које ће имати за циљ едукацију грађана и миграната по питању кријумчарења људи у сврху подизања свести о опасностима, проблемима и последицама које кријумчарење људи носи са собом.
Постојање институција као чланова мреже и њихове институционалне подршке доприноси указивању на законске регулативе по питању овог кривичног дела. Данашњем састанку присуствовали су поред представника Локалне мреже на челу са председницом, Данијелом Милосављевић и представници невладиних организација, Савета за миграције града Врања, представници Црвеног крста.
У оквиру овог пројекта у Врању Центар за друштвене интеграције је организовао Округли сто (24.09.2021. год.), који је подржала Локална мрежа за превенцију и борбу против трговине људима, са темом “Шта представља кривично дело кријумчарење људи и на које начине можемо одговорити. На ову тему говорила је Данијела Трајковић тужитељка Вишег јавног тужилаштва Врање, која је представила статистику Вишег јавног тужилаштва за период 2015-2021. године, наводећи податак да је за кијумчарење људи оптужено 292 лица, донето је 300 осуђујућих пресуда, 137 ослобађајућих, 65 одбијајућих, а да је истрага вођена према 369 лица.
На округлим столу говорио је и Бобан Ђорђевић, координатор при Полициској управи за борбу против трговине људима: “Када говоримо о земљама порекла миграната који су кријумчарени или су покушали да буду прокријумчарени у Србију издвојио бих Сирију, Пакистан и Авганистан. Што се тиче структруре миграната у односу на пол, старост, образовање, не постоји правило и заступљене су све структуре”, рекао је додајући да сви мигранти имају право да се слободно крећу кроз нашу земљу и не треба да прибегавају пракси да улазе у ланац кријумчарења.
У оквиру овог пројекта постављене су и табле са “путоказима за помоћ” у Прихватним центрима на територији Пчињског округа, на језицима којима се мигранти служе и намењени мигрантима. Центар за друштвене интеграције ће током фебруара месеца 2022. Организовати састанак са Локалном мрежом за превенцију и борбу против трговине људима и дефинисати активности по питању кријумчарења миграната којима ће се мрежа бавити у наредном периоду.