ШАФ свечано обележио 35 година рада

Школа анимираног филма у Врању обележава 35 година рада. За ову прилику одржана је свечана академија и великој сали врањског театра и припремљена је монографија која приказује ШАФ кроз све ове године коју је приредила Нела Ћурчија.

Обележавању значајног јубилеја присуствовало је мноштво Шафоваца, посебни саветник у Министарству културе и информисања Алма Ризвановић, председник Скупштине града Врања Дејан Тричковић и многи грађани.

Обраћајући се присутнима директорка ШАФ-а Јасмина Стојановић рекла је да јој част и да је ово посебан дан. -Шавоци су пре 35 година урадили први а очекујемо да буде уписано 350 филмова.  Занимљиво је још и то да ми заправо ове године имамо још један јубилеј. ШАФ постоји 35 година, али протекло је тачно 25 година од организовања прве радионице и почетка организовања интернационалних манифестација из области анимираног филма у нашем граду. Причамо о анимираним филмовима, али није ШАФ само цртање и прављење филмова већ место где се стичу много шира знања и животна искуства. Ово је посао који је и изузетно одговоран, јер кроз рад са децом узимамо учешће у њиховом одрастању и васпитавању. На неки начин ми обликујемо њихове личности, утичемо на њихова занимања и формирамо углове из којих они гледају на свет уметности и филма али и на свет уопште -истакла је директорка Стојановић.

Монографију која сублимира 35 годинара да и постојања ШАФ-а уредила је Нела Ћурчија која је поделила своје успомене на почетак у ШАФ-у, у који је дошла како каже давне 1987. године и тада упознала неке од својих садашљњих колегаа са којима је радила на стварању првог анимирног филма. Истакла је да је после 35 година иза ње много покренутих ликова, много снимања, монтаже, сусрета, фестивала, изложби стечених пријатеља те да јој је због свега тога поверен рад на монографијима  да је ШАФ бренд града.

Честитајући јубилеј у име руководства града Врања, председник Скупштине др Дејан Трајковић, рекао је да су визија и ентузијазам које су те 1987. године имали чланови Клуба љубитеља филмске уметности, а пре свега председник клуба др Вукашин Антић и Мирослав Симоновић, изнедрили ШАФ – Школу анимираног филма која је постала синоним за анимацију не само на просторима Србије и бивше Југославије, већ и света. – Да је тако потврђују продукција, број полазника, организовање ,,Златног пужа“ са Светским фестивалом анимираног филма и Интернационалном радионицом, као и велики број признања и награда. Велика љубав према анимацији, континуитет у раду, посвећеност и актуелност у бранши којом се баве издвојили су врањске шафовце као врхунске аниматоре. Тако је било свих ових година, а искрено верујем да ће тако бити и у будућности. Град Врање поноси се својом Школом анимираног филма и спреман је, као и до сада, да подржи све њене активности – истакао је председник Тричковић.

У име Министарсва културе и информисања, које  има слуха за бројне проејкте Школе анимираног филма, скупу се обратила Алма Ризвановић, посебни саветник ресорног министарства, нагласивши да је врањски ШАФ јединствена школа анимације у Србији и да ће као таква увек имати подршку ресорног министарства.

-Нас у министарству културе и инфиормисања посебно радује чињеница што се овај јубилеј поклапа са добом препорода наше кинематографије, великих државних и страних инвестиција као и скорог доношења Закона о кинематоградији и другим аудио и визуелним делатностима. Одговорна културна политика подразумева децентрализацију, ми у министарству активно то спроводимо – рекла је посебни саветник у Министарству културе и информисања Алма Ризвановић.

Поводом јубилеја захвалнице за несебичну помоћ у раду Јавне установе ,,Школа аномираног филма“ добили су град Врање и Министарство културе и информисања. За почасне чланова ШАФ –а проглашени су Стевица Живков, Божидар Зечевић и Мирослав Симоновић, који се и захвалио у име награђених. Обележавање јубилеја завршено је отварањем изложбе из богате архиве ШАФ – а.

Подели: