Бугарска кухиња је појам који подразумева традиционална бугарска јела и модерне доприносе позајмљене из других кухиња. Уопштено говорећи, термин „бугарска кухиња“ односи се на основни скуп јела и састојака који су присутни у животу бугарског народа. Један од најкарактеристичнијих производа који се користе у бугарској кухињи су бели сир и јогурт.
Бугарска кухиња има много додирних тачака са националним балканским кухињама. Као и све светске кухиње користи и зачине типичне за предоријенталне и оријенталне кухиње (шафран, куркума, алева паприка, бибер, итд.) Бугарска кухиња је део балканских кухињ које имају велику сличност са Медитераном, изражену у богатој употреби сировог и конзервираног поврћа, коришћеног у природном или прерађеном облику, као и у релативно брзој термичкој обради јела. Већина специјалиста бугарску кухињу убраја управо у општу листу балканских кухиња.
Тешко је замислити бугарски празник без богато постављеног стола са укусним и традиционалним јелима. Међу њима је и бугарска баница која се смтра једним од најукуснијих јела на свету. Бугари баницу спремају претежно од јаја, кислеог млека и белог сира. Она је део сваке свечаније гозбе. Веома су укусне и слатке банице са надевом од бундеве или јабуке.
За традиционалну сукану баницу са сиром потребно вам је:
Вода: 100 мл
Брашно: 210 грама
Сир: 150 грама
Сирће: 1 кашичица
Со: 1/2 кашичице
Уље: 1/2 супене кашике
Маслац : 100 грама
У чинију просејте брашно, додајте млаку воду, со, сирће, уље и замесите тесто. Месите око 10 минута док не добијете глатку и меку текстуру теста. Оставите тесто да одстоји око 30 минута, покривено крпом или прозирном фолијом. Поделити на две лоптице и одговарајућом дугачком и танким оклагијом танко развући. Свака кора се намаже отопљеним путером (уљем), обилато посипа сиром и увије у ролат. Коре поређати у подмазан плех пречника 22 цм. Одозго премажите путером и пеците на 180 степени док не буде готово.
Българската кухня е понятие, което включва традиционните български ястия и модерните приноси, заимствани от други кухни. Най-общо казано, терминът ,,българска кухня" се отнася до основна група ястия и съставки, които присъстват в бита на българския народ. Едни от най-характерните продукти, използвани в българската кухня, са бяло саламурено сирене и кисело мляко.
Българската кухня има много допирни точки с националните балкански кухни. Както всички световни кухни и тук се използват подправки, характерни за предориенталската и ориенталската кухня (шафран, куркума, червен пипер, черен пипер и др.) Българската кухня е част от балканските кухни, които имат голяма прилика със Средиземноморието, изразена с обилното използване на сурови и консервирани зеленчуци, използвани в натурален или преработен вид, както и при относително бърза термична обработка на храната. Повечето специалисти включват българската кухня в общия списък на балканските кухни.
Трудно е да си представим български празник без богато наредена трапеза с вкусни и традиционни ястия. Сред тях е българската баница, която се смята за едно от най-вкусните ястия на света. Българите приготвят баница предимно от яйца, кисело мляко и бяло сирене. Тя е част от всяко празнично угощение. Баниците с плънка от тиква или ябълка са много вкусни и сладки.
За традиционна сукана баница със сирене са ви необходими:
Вода: 100 мл
Брашно: 210 грама
Сирене: 150 грама
Оцет: 1 чаена лъжица
Сол: 1/2 чаена лъжица
Олио: 1/2 супена лъжица
Масло: 100 грама
Пресейте брашното в купа, добавете хладката вода, сол, оцет, олио и замесете тесто. Месете около 10 минути, докато получите гладко и меко тесто. Оставете тестото да почине около 30 минути, покрито с кърпа или домакинско фолио. Разделете на две топки и разточете тънко с подходяща дълга и тънка точилка. Всяка кора се намазва с разтопено масло (олио), поръсва се обилно със сирене и се навива на руло. Корите се нареждат в намаслена тава с диаметър 22см. Отгоре намажете с масло и печете на 180 градуса до готовност.
- Фото: БСЦ Врање
- Фото: БСЦ Врање
- Фото: БСЦ Врање