Пчиња и њена околина су проглашени заштићеним природним добром, под називом “Долина реке Пчиње”. Овај предео одликује утицај медитеранске и субмедитеранске климе, која се сусреће са континеталном климом, што за последицу има велики диверзитет станишта и велику разноврсност живог света. Неке биљке и животиње се у Србији могу наћи једино у овом подручју. Пчиња је извор живота за житеље пре свега Трговишта и Бујановца. Њен ток одржава мештане овог краја да остану на својим родним огњиштима.
Пројектом „Пчињском долином живота“ желимо да очувамо и богату духовну традицију овог краја и његове околине кроз представљање једног од најзначајнијег православног храма који има своју причу и представља истински бисер једног народа.
Козји Дол први пут се спомиње у „Пчињском поменику“ из XIV века. Једно је од старијих насеља Пчињског краја. По старом народном веровању, у другој половини XVIII века, по досељавању два брата у запустело село, оно је подељено на Горњи и Доњи Козји Дол. Исељавање становништва у области Пчиње било је интензивно за време Друге сеобе Срба под Арсенијем Шакабентом 1739. године, када су запустели и село и манастир у Козјем Долу.
Манастир Преображења Пресвете Богородице у Козјем Долу налази се низводно од Трговишта код Козједолске реке одакле и почиње река Пчиња. Ова светиња у Козјем Долу је под управом Епархије врањске. О години изградње ове цркве не постоје подаци, али се зна да је обновљена у периоду између 1830. и 1858. године на темељима старе цркве.
Звоник је дограђен уз саму цркву у периоду 1910 – 1919. године, звоно је изливено 1910. године, а на звонару постављено 1919. године. Године 1944. Бугари су спалили парохијски дом када је изгорела и богата црквена библиотека. Парохијски дом је делимично обновљен 1953. године.
Благословом Епископа врањског Пахомија, трудом и залагањем Црквеног одбора, од 2000. године почиње велика обнова ове светиње, парохијског дома, цркве и порте. Активно учешће у обнови узима и Општина Трговиште, а у време када у овој светињи бораве и о њој брину најпре монахиње. У 2015. години кренула је и последња и највећа обнова целокупне цркве, уређење црквене порте, израда капије на улазу и израда потпорног зида. Иконостас у цркви броји 30 икона.
У току је трећа обнова цркве, порте и конака, која је отпочела 2012. године, а траје и данас, трудом монахиње Ксеније и уз помоћ Општине Трговиште, као и прилозима верника. Освећење обновљене цркве обављено је 22. децембра 2015. године, на дан зачећа Свете Ане, од стране епископа врањског Пахомија. Ова светиња проглашена је за метох манастира Преподобног Прохора Пчињског и до данашњег дана, као и у прошлим вековима, помаже својој пастви и брине о њој.
Овoг лета, на сам дан празника Преображење Господње у истоименом манастиру у Козјем Долу епископ врањски господин Пахомије служио је свету литургију којој је присуствовао велики број верника. Организован је и традиционални вашар. Тезге пуне рановрсне робе, богата понуда хране, рингишпил за децу и импровизоване кафане чине ово место живописним и дају чар традиционалном сабору који привлачи велики број посетилаца, највише из Македоније.
Овог августа сам празник Преображење прослављен је у овој светињи док се целокупан програм одржао у Трговишту.
Извор: сајт Епархије врањске
Фото: vranjskaplustv.rs
Пројекат „Пчињском долином живота“ суфинансиран је из буџета општине Трговиште. Ставови изнети у подржаном медијиском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.