Министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић био је данас гост у ,,Јутарњем дневнику“ Радио-телевизије Србије. Том приликом министар је детаљније говорио о континуираном дијалогу које Министарство спроводи у области јавног информисања, чињеници да су први пут од успостављања законске обавезе све локалне самоуправе спровеле конкурсе у области јавног информисања, увећању средстава опредељених од стране Министарства за суфинансирање медијских пројеката у овој и наредној години, као и о изузетним резултатима које Републике Србија постиже у ИКТ сектору.
Министар је истакао да у Републици Србији тренутно постоји око 2.200 медија, 76 медијских удружења, 3 синдиката који окупљају медијске посленике, као и да делују 3 саморегулаторна, односно регулаторна тела те је указао на то да је то један од показатеља медијског плурализма, док број професионалних удружења (76) сведочи о сложености и дубини подела унутар медијске заједнице. ,,Министарство је од почетка мандата отпочело интензиван дијалог са свим партнерима унутар веома бројн медијске заједнице. Одржан је велики број састанака и читав низ активности са челницима медијских кућа, професионалних удружења, синдиката и (само)регулаторних тела са циљем дефинисања главних тема како би заједничким радом доприносили даљем побољшању стања у области јавног информисања“, рекао је министар Ристић.
Министар је истакао и то да су по први пут од успостављања законске обавезе све локалне самоуправе расписале конкурсе за суфинансирање пројеката у области јавног информисања. Овај податак је од изузетног значаја посебно за локалне и регионалне медије којима је ово често један од главних извора суфинансирања.
Министар је указао и на то да је број случајева угрожавања безбедности новинара за првих 10 месеци текуће годину умањен за 40 процената у односу на претходну годину и да је то један од показатеља постепеног ублажавања постојећих тензија унутар медијске заједнице.
Министар је посебно нагласио и то да ће средства опредељена за спровођење конкурса за суфинансирање медијских садржаја које спроводи Министарство бити увећана у наредној години. ,,Средства намењена медијским конкурсима на нивоу Републике у наредној години биће увећана за чак 180 милиона динара што представља увећање од 60 процената у односу на рекордних 352 милиона динара која су биле опредељена у овој години“, истакао је министар Ристић.
У наставку разговора министар је указао и на изузетне резултате које Републике Србија постиже у ИКТ сектору, као и на податке да овај сектор тренутно чини 12,2 процената српске привреде, да доприноси са најмање 6.8 процената у укупном српском БДП-у, као и да запошљава око 115 хиљада људи чија је просечна нео плата око 250.000,00 динара. ,,Сектор информационо-комуникационих технологија већ годинама је најбрже растућа привредна грана у Републици Србији и самим тим даје снажан импулс континуираном развоју читаве привреде наше земље. Суфицит од извоза наставља да расте. За одржавање стабилног привредног раста неопходни су и образовани кадрови. Министарство је, стога, посвећено улагању у младе, у нашу најдаровитију децу. Од 1. јануара наредне године потпуности ћемо финансирати њихове припреме и одлазак на међународна такмичења из информатике тако да могу у потпуности да се посвете стицању знања и вештина те да наставе да постижу импресивне резултате на међународној сцени“, закључио је министар Ристић.