Са посебним поштовањем у Врању обележен Дан примирја у Првом светском рату

Са посебним поштовањем у Србији је данас низом церемонија обележен државни празник Дан примирја у Првом светском рату. Као једна од земаља савезница, Србија је скупо платила слободу и храброшћу својих војника допринела свеукупној победи.

Полагањем венаца и цвећа и одавањем поште настрадалима, Дан примирjа у Првом светском рату обележен је данас краj Споменика жртвама бугарског окупатора од 1915. до 1918. године у Врању. О значају овог датума говорила је председница Скупштине града Зорица Јовић.

-Славимо крај Великог рата, али не заборављамо страхоте које су се догодиле, нити жртве које су поднете. Кда говоримо о колективном сећању на Први светски рат, оно се углавном везује за две кључне тачке – велике победе српске војске и велика страдања. Широм света, породице су изгубиле вољене, а ужаси бојишта који су уследили, оставили су дубоке ожиљке у свести многих нација. Иако се ратовало на скоро свим континентима, највеће жртве несумњиво је поднела Европа.

Данашње окупљање није само одавање поште херојима отаџбине у биткама на Церу, Колубари и Кајмакчалану. Оно је и допринос неговању културе сећања, без које би садашњост била празна, а будућност бесмислена. Након свега што су наши преци преживели – Солунски фронт, егзодус, страхоте зиме, болести и глади, са поносом можемо рећи да су поставили темеље за нови слободнији свет.

Наш задатак је да се заувек сећамо оних који су преживели и одајемо почаст свима онима који су изгубили своје животе. На данашњи дан 1918. године свет је дочекао тренутак мира након четири године страшног сукоба. Данас, када стојимо пред спомеником наших хероја и славимо слободу, поручујемо им да их никада нећемо заборавити. Никада нећемо изневерити жртву коју су поднели и нећемо престати да верујемо у вредности слободе, независности и мира јер ми смо данас оно што памтимо. Без сећања и памћења нема ни идентитета ни будућности. Нека им је вечна слава и хвала. Живело Врање! Живела Србија! – рекла је између осталог председница Скупштине Града Врања Зорица Јовић.

Венце и цвеће на Споменик жртвама бугарског окупатора положилили су градоначелник Врања др Слободан Миленковић са сарадницима, венце су положили и народни посланици Драган Николић, Горан Николић и Слободан Петровић, у име Министарства одбране и Војске Србије венац је положио командант 4. бригаде Копнене војске пуковник Синиша Николић са сарадницима, у име ГО Врањска Бања венац је положио заменик председника општине Марко Николић, у име ПУ Врање венац је помоложио заменик Дејан Маринковић са сарадницима, представници Центра Безбедносно информативне агенције Врање, као и делегације Удружења потомака ратника ослободилачких ратова Србије до 1918. године, ГО СУБНОР-а Врање, Покрета ветерана Врања, Удружења Српских ратних ветерана Врање ратова од 1990-1999. године, делегација средњих школа из Врања.

У културно-уметничком програму наступили су Градски мешовити хор под управом Александре Савић и Марко Петричевић, глумац позоришта ,,Бора Станковић“.

 

Подели: