Невенка из Босилеграда међу 100 успешних пословних жена – Невенка от Босилеград сред 100-те успешни жени предприемачи

Невенка Kостадинова, власница предузећа “Инак доо” из Босилеграда ове године је добила Специјално признање за успешно предузетништво у неразвијеном региону, које додељује Удружење пословних жена Србије у оквиру конкурса “Цвет успеха за жену змаја”. Добитница је и и престижног признања „Бугарка године – Света Злата Мегленска“ у Бугарској. Приликом уручења награде “Цвет успеха за жену змаја” на свечаности одржаној у позоришту Мадленианум у Београду, наведено је да је Невенка као власница фирме “Инак доо” основане у Босилеграду створила радна места и подржала економски развој у неразвијеном региону, чиме је омогућила многим породицама да остану. Њен рад на производњи дрвеног пелета допринео је искоришћавању отпада и очувању природе, док је кроз програме пошумљавања и ангажовања маргинализованих група подржала социјалну инклузију и екологију. Посебно се истиче њен ентузијазам за одрживи развој, посвећеност заједници и допринос родној равноправности и социјалном предузетништву. Скромна, али изузетно посвећена послу, Невенка о признањима овако говори:

Фото: Приватна архива

-Веома сам поносна на обе награде и подједнако су ми драге. С једне стране су част и привилегија, а с друге стране ме обавезују да наставим да радим још више и боље у области предузетништва и да улажем још већи напор у борби за економски развој општине Босилеград, која спада у групу девастираних. Јачањем бизниса на овим просторима стварају се услови за запошљавање локалног становништва и његово задржавање на дедовини, тамо где су корени наших младих људи. То је моја мисија за коју се залажем све ово време, јер на тај начин се јачају култура и традиција једног народа без обзира где се налази.

Костадинова је по образовању дипломирани хемичар и са супругом већ две деценије успешно води две фирме у Босилеграду. Каже да је имала јаку жељу да ради у својој струци, да буде просветни радник и преноси знање другима, јер је хемију заволела још од седмог разреда основне школе, али уместо да ради оно што воли, заволела је оно што ради. Била је и народна посланица и члан Националног савета бугарске националне мањине у Србији.

  • Имамо две породичне фирме, једна се бави трговином и пекарском производњом, а друга прерадом дрвета и производњом пелета. Запошљавамо око 80 радника директно и још толико коопераната индиректно, које ангазујемо на припремању сировине за дрвну индустрију, што није мало с обзиром на број становника нашег града. И поред многих изазова којих има у девастираним крајевима, наша предузећа су ослонац локалном становништву, како у погледу запошљавања тако и у пружању могућности да имају коме да пласирају своје производе и на тај начин обезбеде егзистенцију себи и својим породицама. Ми смо локал патриоте, наши интереси се поклапају са интересима средине и нама је најважније да се ово место не угаси, да се сачува искра живота у њему, да овај крај опстане и да се развија на потенцијалима које поседује. Специфична географска локација на којој се налазимо је истовремено и препрека и шанса, све зависи како се посматра. Удаљени смо од великих саобраћајница, без адекватне инфраструктуре, нема заинтересованих инвеститора за ово подручје и то су највећи недостатци. Предност је то што смо на капији Европске уније, имамо здраву жувотну средину, са огромним потенцијалом за производњу здраве хране . Потребно је  све то прво сачувати, а потом паметно и домаћински  покренути послове у тој области и бенефит је загарантован.

Драгоцена сарадња са женама предузетницама из Србије и Бугарске

С обзиром да је у групи 100 успешних жена Србије, питали смо и да ли размењује искуства са неким другим женама предузетницама и шта оне говоре, које су им заједничке препреке, а шта је радост пословања?

Фото: Приватна архива

-Веома сам присутна у свим дешавањима у бизнис свери. Имам сарадњу и контакте са многим женама предузетницама и у Србији и у Бугарској. Повезују нас заједнички изазови са којима се суочавамо. Глобални трендови, као сто су убрзани технолошки напредак, турбуленција радне снаге, ратни сукоби, нестабилност тржишта и цена су само неки од фактора, који су нам претња у овом тренутку. С друге стране, одрживо пословање, озелењавање површина, очување животне средине, родна равноправност су циљеви ка којима тежимо и за шта се залажу и друге предузетнице. Из искуства знам да за једну жену није нимало лако пливати у бизнис водама, нарочито не у временима каква су данас, а посебно није лако у малим и неразвијеним срединама. Бити жена у приватном бизнису значи преузети још једно бреме и носити га паралелно са свим осталим обавезама, које нам произилазе из осталих улога које имамо у друштву. Само економски оснажена жена може дати свој максимум породици, предузећу, локалној заједници и држави. Ова успешна предузетница је била и на многим едукацијама за вођење и креирање бизниса.

-Цео живот учим. Учим од ругих и покушавам да то знање пренесем на своје сараднике. Што се више човек едукује,то више постаје свестан важности и значаја стицања нових знања али и њихове примене. Веома је битно радити на себи и ићи у корак са временом.

Не очекујем привилегије као жена која се бави приватним бизнисом

Интересовало нас је и да ли се некада као жена предузетница осећала привилеговано и заштићено међу мушкарцима пословним људима и колико су они спремни да помогну.

-Пошто смо одувек градили коректне партнерске односе, увек сам наилазила на предусретљивост и поштовање од стране мушких колега. Додуше, никад се и не позивам на то да сам ја жена па да треба да због тога уживам неке привилегије. Сваки пут покушавам да будем равноправна, да показем снагу и моћ и да се увек ухватим у коштац са изазовима.

Фото: Приватна архива

О првим предузетничким годинама каже да је било веома тешко, али да су ризиковали, јер нису имали шта да изгубе. Градити коректне односе са сарадницима, уважавати купце, ослушкивати њихове потребе, поштовати своје добављаче, водити искрену бригу о запосленима, као о и члановима њихових и своје породице је наша формула успешног пословања, каже Костадинова. Истиче да се њихово пословање заснива на три приоритета: први је економски резултат, паралелно са тим је социјална и друштвена одговорност и одговорно понашање према зивотној средини. Верује да ће бити настављена породична традиција јер су са својом децом сложан тим и свако даје свој максимум.

О подршци државе и локалне заједнице Костадинова каже да су користили програме помоћи и све оно на шта су имали право и да је то било драгоцено, али да није довољно. По њеном мишљењу сиромашним и девастираним крајевима је потребна много већа подршка, потребни су подстицаји, субвенције, бесповратна средства и повољни извори финансирања. Држава би требала да издваја много више средстава за неразвијене у циљу јачања локалних бизниса.

-За време свог кратког мандата као посланица у Скупштини Републике Србије залагала сам се за решавање многих проблема са којима се моја општина суочава. Сваки пут у својим говорима сам истицала проблеме који се тичу економије и предузетништва, јачања сектора малих и средњих предузећа, о ономе шта тишти средине као што је наша и предлагала шта треба чинити. Покренула сам иницијативу за решавање проблема са интернет комуникацијама и на моју срећу, а захваљујући људима из Телекома и МТС-а, Босилеград је добио интернет преко оптичког кабла. Друга иницијатива ми је била изградња путног коридора Власина, који би повезао главне саобраћајнице између Србије и Бугарске, што би препородило цео наш крај, али нажалост та иницијатива се није покренула са почетне тачке.

Веома сам поносна на своју националну припадност, своје бугарске  корене и нашу културу и традицију

Фото: Приватна архива

Са својим запосленима Невенка учествује и у акцијама пошумљавања и чишћења јавних површина, иистичући притом да морамо да бринемо о животној средини, о сакупљању и рециклажи отпада који може бити сировина и чувамо природне ресурсе који су ограничени.

Значајан допринос даје и очувању традиције и културе бугарске националне мањине у Србији.

-Ја сам веома поносна на своју националну припадност, на своје бугарске  корене, културу и традицију. Веома  ми је стало  да се сачува идентитет средине, а са њом и језик, писмо,обичаји и традиција. Актвно пратим сва културна дешавања, спремам традиционална јела, облачим се у народну ношњу, указујући тако на важност наше традиције и културе. Сматрам да у Србији сви треба да чувамо свој идентитет, а да поштујемо друге,како би и ми били уважавани, каже Костадинова.

Од пројеката за будућност жели да реализује пре свега оне везане за младе људе и могућности савремених технологија које би им омогућиле да раде од куће или се на било који начин задрже у општини Босилеград, а они који су отишли и стекли нека искуства да се врате у родни крај.

На крају предузетница Невенка Костадинова каже да је на све ове активности покреће такмичарски дух који је држи стално у стање приправности, воли да је у друштву најбољих и да учи од њих. Њена порука за младе девојке и жене које планирају да се упусте у авантуру звану приватни бизнис је да буду храбре и упорне, да се одлуче за свој посао и да пливају све док не испливају.Истиче да је велика ствар кад узмете ствари у своје руке, кад сами себи, уз Божју помоћ, креирате будуЋност. Та врста слободе у одлучивању и у животу нема цену.

* * *

Невенка Костадинова, собственик на предприятието „Инак ДОО“ от Босилеград, тази година получи специално отличие за успешно предприемачество в неразвит регион, присъдено от Асоциацията на бизнес дамите в Сърбия в рамките на конкурса „Цвете на успеха на жената змей“. Тя също е носителка на престижната награда „Българка на годината – Света Злата Мегленска“ в България.

По време на церемонията по връчването на наградата „Цвете на успеха на жената змей“, проведена в театър „Мадленианум“ в Белград, беше подчертано, че Невенка като собственик на фирмата „Инак ДОО“,основана в Босилеград, е създала работни места и е подкрепила икономическото развитие на неразвития регион. Така е дала възможност на много семейства да останат в родното място.Нейната работа в производството на дървесните пелети допринася за използването на отпадъците и опазването на природата. Чрез програми за залесяване и ангажиране на маргинализирани групи, тя подкрепя социална инклузия и екология. Особено се открояват нейният ентусиазъм за устойчиво развитие, отдаденост на общността и приносът ѝ към равнопоставеността на половете и социалното предприемачество. Скромна, но изключително посветена на работата си, Невенка споделя за наградите:

  • Много съм горда и с двете награди. Те са ми еднакво скъпи. От една страна, те са чест и привилегия, а от друга страна, ме задължават да продължа да работя още по-усърдно и по-добре в областта на предприемачеството, както и да вложа още по-големи усилия в борбата за икономическото развитие на община Босилеград, която принадлежи към групата на бедните региони. С укрепването на бизнеса в тези райони се създават условия за заетостта на местното население и задържането му в родните места, където са корените на младите хора. Това е мисията ми, за която се боря през цялото време, защото така се укрепват културата и традициите на един народ, независимо къде се намира.“

Костадинова е завършила химия и заедно със съпруга си вече две десетилетия успешно ръководи две фирми в Босилеград. Казва, че е имала силно желание да работи в своята професия, да бъде учител и да предава знанията си, защото е обикнала химията още от седми клас. Вместо да се занимава с това, което обича, тя е обикнала това, с което се занимава. Била е народен представител, както и член на Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия.

  • Имаме две семейни фирми – едната предлага търговски дейности и производство на хляб и печива, другата преработка на дървесина и производство на пелети. Пряко наемаме около 80-ма работници и още толкова кооперанти, които ангажираме с подготовката на суровини за дървообработващата промишленост, което не е малко, имайки предвид броя на населението в нашия град. Въпреки много предизвикателства в изостаналите райони, нашите предприятия са опора за местното население, както по отношение на заетостта, така и като възможност за продаване на техните продукти, което осигурява препитание и за техните семейства. Ние сме локални патриоти. Интересите ни съвпадат с тези на общността. За нас е най-важно това място да не изчезне, да се запази искрата на живота тук, районът да оцелее и да се развива, използвайки потенциала си. Специфичното географско разположение, на което се намираме,  едновременно представлява препятствие и шанс, зависи как го възприемаме. Намираме се далеч от големите транспортни артерии, без адекватна инфраструктура. Нямаме заинтересовани инвеститори за този район. Това са основните ни недостатъци. Предимството ни е, че сме на входа на Европейския съюз, с чиста околна среда и огромен потенциал за производство на здравословна храна. Необходимо е първо да съхраним тези предимства, след това да започнем разумно и отговорно бизнес в тези области и успехът е гарантиран.

Ценно сътрудничество с жени предприемачи от Сърбия и България

Имайки предвид броя на членовете на групата „100 успешни жени на Сърбия“, попитахме я дали обменя опит с други жени предприемачи и какво споделят, какви са общите им препятствия и какви са радостите на бизнеса?

  • Аз активно участвам във всички бизнес сфери. Имам сътрудничество и контакти с много жени предприемачи, както в Сърбия, така и в България. Свързват ни общите предизвикателства, с които се сблъскваме. Глобалните тенденции като бързо технологично развитие, нестабилността на работната сила, военните конфликти, нестабилността на пазарите и цените са само част от факторите, които в момента ни заплашват. От друга страна, устойчивото развитие, озеленяването на пространствата, опазването на околната среда, равноправието между половете са цели, към които се стремим и за които се борят и други жени предприемачи. Зная от опит, че за една жена никак не е лесно да се справя в света на бизнеса, особено не в днешните времена и още по-малко в малки и неразвити общности. Да бъдеш жена в частния бизнес означава да поемеш още едно бреме, което да носиш заедно с всички останали отговорности, които произтичат от другите роли, които имаме в обществото. Само икономически укрепнала жена може да даде своя максимум на семейството си, на предприятието, на местната общност и на държавата. Тази успешна предприемачка е участвала в множество обучения за управление и създаване на бизнес.
  • Цял живот уча. Уча от другите и се опитвам да предам тези знания на своите сътрудници. Колкото повече човек се образова, толкова по-ясно осъзнава важността и значението на придобиването на нови знания, както и тяхното прилагане. Много е важно да работим върху себе си и да вървим в крак с времето.

Не очаквам привилегии като жена, която се занимава с частен бизнес

Попитахме я дали някога като жена предприемач се е чувствала привилегирована и защитена сред мъжете бизнесмени и доколко те са готови да помогнат.

  • Тъй като винаги сме изграждали коректни партньорски отношения, винаги съм срещала готовност за съдействие и уважение от страна на мъжките колеги. Впрочем никога не съм се позовавала на това, че съм жена, за да очаквам някакви привилегии. Всеки път се стремя да бъда равнопоставена, да демонстрирам сила и воля и винаги да се справям с предизвикателствата.

За първите предприемачески години споделя, че е било много трудно, но са поели риск, защото не са имали какво да губят. Да изграждаш коректни отношения с партньорите, да уважаваш клиентите, да се вслушваш в техните нужди, да цениш своите доставчици и да се грижиш искрено за служителите, както и за членовете на техните и твое семейство – това е формулата ни на успешния бизнес, казва Костадинова. Тя подчертава, че техният бизнес се основава на три приоритета: първият е икономически резултат, успоредно с това са социалната и обществена отговорност и отговорното отношение към околната среда. Вярва, че семейната традиция ще продължи, защото с децата си са сплотен екип и всеки дава максимума от себе си.

За подкрепата от държавата и местната общност Костадинова казва, че са се възползвали от програмите за помощ и всичко, на което са имали право, и че това е било ценно, но не и достатъчно. Според нея бедните и обезлюдени райони се нуждаят от много по-голяма подкрепа. Необходими са стимули, субсидии, безвъзмездни средства и изгодни източници на финансиране. Държавата трябва да отделя много повече средства за неразвитите региони с цел укрепване на местния бизнес.

  • По време на краткия си мандат като депутат в Народното събрание на Република Сърбия се застъпвах за решаването на много проблеми, с които се сблъсква моята община. Всеки път в своите изказвания подчертавах проблемите, свързани с икономиката и предприемачеството, укрепването на сектора на малките и средни предприятия, това, което засяга общности като нашата. Предлагах какво трябва да се направи. Започнах инициатива за решаване на проблемите с интернет комуникациите и за моя радост, благодарение на хората от Телеком и МТС, Босилеград получи интернет чрез оптичен кабел. Втората ми инициатива беше изграждането на транспортния коридор „Власина“, който би свързал основните пътни артерии между Сърбия и България, което би възродило целия наш регион. За съжаление тази инициатива не беше реализирана.

Гордея се с националната си принадлежност, с българските си корени, културата и традициите ни

Заедно със своите служители Невенка участва в акции по залесяване и почистване на обществени площи, като подчертава, че трябва да се грижим за околната среда, да събираме и рециклираме отпадъците, които могат да бъдат суровини и да пазим ограничените природни ресурси.

Тя държи значително на опазването на традициите и културата на българското национално малцинство в Сърбия.

  • Много се гордея с националната си принадлежност, с българските си корени, култура и традиции. Много ми е важно да се запази идентичността на общността, а с нея и езикът, писмеността, обичаите и традициите. Активно следя всички културни събития, приготвям традиционни ястия, обличам народна носия, като по този начин подчертавам важността на нашата традиция и култура. Смятам, че в Сърбия всички трябва да пазим своята идентичност и да уважаваме другите, за да бъдем и ние уважавани, казва Костадинова.

От бъдещите проекти желае преди всичко да реализира тези, свързани с младите хора и възможностите на съвременните технологии, които биха им позволили да работят от вкъщи или по какъвто и да е начин да останат в община Босилеград, а тези, които са заминали и придобили опит, да се върнат в родния край.

В заключение предприемачката Невенка Костадинова споделя, че за всички тези дейности я стимулира състезателният дух, който я държи постоянно в готовност. Тя обича да бъде сред най-добрите и да се учи от тях. Нейното послание към младите момичета и жени, които планират да се впуснат в приключението, наречено частен бизнес, е да бъдат смели и упорити, да вземат решение за своя бизнес и да плуват, докато не изплуват. Подчертава, че е голямо постижение, когато вземеш нещата в свои ръце, когато сам, с Божия помощ, създаваш бъдещето си. Този вид свобода в живота и във вземането на решенията няма цена.

 

Подели: