Kултурно-просветнa и духовна манифестација ,,Светосавска недеља“ почела је вечерас свечаним отварањем у Галерији Народног музеја. Светосавска недеља организује се по 35. пут у нашем граду, одликује је богат програм и трајаће до 27. јануара.
Манифестацију је отворила председница Скупштине града Врања Зорица Јовић. Она је најпре подсетила да се Дан првог српског светитеља и просветитеља обележавао као највећа школска свечаност још 1735. године у Српско-латинској школи у Сремским Карловцима, као и да је државно светковање Савиндана почело у време Милоша Обреновића и трајало до Другог светског рата. – Прва Светосавска недеља, у славу и част Светог Саве, првог српског архиепископа и просветитеља, поново је заживела 21. јануара 1991. године. Наш град је поносан на чињеницу да је први у Србији установио Светосавску недељу, као просветну, културну и духовну манифестацију. Од самог оснивања, програми Светосавске недеље чине културни, духовни и просветитељски искорак у животу града Врања, а гости манифестације били су најзначајнији књижевници, песници, истакнуте личности из културног миљеа земље, часни оци и духовници – истакла је Зорица Јовић. Након тога, она је подсетила на најважније историјске податке о лику и делу Светог Саве.
– Немерљив је његов утицај на уређење црквених прилика и изградњу цркава. Плодоносна су његова казивања у бројним књижевним списима, доказао се у градитељству, ширио је писменост, подучавао је свештенике, монахе и народне учитеље, а био је и оснивач првих болница у Хиландару и Студеници. Изборивши се за аутокефалност српске православне цркве, Свети Сава је поставио темеље за јачање идентитета српског народа и постао неуништиви део народне свести. Зато се о њему може говорити много, свестрано и са поносом. Пролазећи пут од ученика светогорских монаха, до вечно живог учитеља, Свети Сава је, пре свега, својим животом указивао на духовне поуке, нерочито у временима тешких искушења нашег народа. Данас, у оквиру Светосавске недеље, имамо прилику да се подсетимо на изузетну личност која нас је научила да је знање кључ успеха, да је љубав према отаџбини темељ сваког друштва, а поштовање традиције снага која нас води ка будућности. Поносно истичем да Град Врање са поштовањем чува име Светог Саве – додала је председница.
Овом приликом отворена је изложба ,,Тајна једне базилике“, коју је припремио Народни музеј Врање. Реч је о хришћанској базилици из 15. века на локацији код Кршевице. Више о њој рекао је један од археолога истраживача и аутора изложбе Тони Чершков. С њим је на изложби радио и Зоран Радосављевић Кики.
Архиепископ и митрополит врањски господин Пахомије говорио је такође о значају светиње из средњег века.
У културно – уметничком делу програма учествовао је хор Музичке школе под управом Александре Савић.