Уведена ванредна одбрана од поплава на Јужној Морави

Ванредна одбрана од поплава уведена је дана 15.02.2026. на водној јединици „Јужна Морава – Врање“, у сектору М.1.1, деоница М.1.1.6, у сливу реке Јужне Мораве, услед наглог пораста водостаја реке Моравица, изнад ножице левобалног и деснообалног насипа. Овако изражен пораст водостаја узрокован је обилним падавинама на територији Косово и Метохија, што је довело до наглог дотока воде у сливу Јужне Мораве.

Екипе надлежног водопривредног предузећа из система Србијаводе биле су током целе ноћи на терену, где су обезбеђивале и надзирале места на којима је могло доћи до продора воде. Захваљујући благовременој реакцији и превентивним мерама, врх поплавног таласа је управо прошао и није забележено ништа драматично.

Надлежне службе обезбеђују појачано дежурство, континуирано прате стање на терену и предузимају све неопходне мере у складу са Општим и Оперативним планом одбране од поплава за 2026. годину. Екипе остају и даље на терену, а очекује се постепено смиривање ситуације.

Све екипе предвиђене Оперативним планом одбране од поплава налазе се на терену и континуирано прате развој ситуације.

Грађанима се препоручује да редовно прате информације надлежних органа и да се придржавају свих упутстава ради безбедности.

Извор: Србијаводе

Подели: