Имунизација становништва против грипа

Дом здравља Врање је добио је 2600 доза вакцина против грипа. Вакцинација у Дому здравља Врање ће се спроводити од понедељка, 2. октобра 2023. године радним данима уз обавезан налог изабраног лекара на вакциналним пунктовима у:

Служби за здравствену заштиту одраслог становништва (Општа медицина), Служби за здравствену заштиту радника (Медицина рада), Служби за кућно лечење и медицинску негу, Дневној болници за нефрологију са хемодијализом, Здравственој станици Врањска Бања, Здравственој станици Власе, Здравственој станици Крива Феја, Здравственој амбуланти Барелић.

За сезону 2023/2024. године планирано је и уговорено укупно 364.500 доза вакцине против грипа, од којих 344.700 четворовалентне (Influvac tetra) произвођача Abbott Biologicals и 19.800 тровалентне вакцине (Torvaxflu) произвођача Института за вирусологију, вакцине и серуме Торлак.

У складу са Правилникoм о програму обавезне и препоручене имунизације становништва против одређених заразних болести, спроводи се обавезна имунизација лица у посебном ризику од тешких форми и компликација грипа. То су следеће категорије:

-труднице;

– лица старија од шест месеци живота са:

– хроничним поремећајима плућног система (укључујући астму),

– хроничним поремећајима кардиоваскуларног система (искључујући

хипертензију),

– метаболичким поремећајима (укључујући шећерну болест, гојазност са БМИ > 40),

– бубрежном дисфункцијом,

– хемоглобинопатијом,

– хроничним неуролошким поремећајима,

– малигним обољењима, без обзира на тренутни терапијски статус,

– имуносупресијом (укључујући лица са ХИВ/АИДС, особе са функционалном или анатомском аспленијом и др.),

– код којих је извршено пресађивање ткива и органа/или се припремају за пресађивање,

-лица старија од 65 година;

– чланови породице болесника у повећаном ризику од компликација код којих је контраиндиковано давање вакцине;

Према епидемиолошким индикацијама вакцинација се спроводи код:

– лица смештених и запослених у геронтолошким центрима;

– деце, омладине и старих лица смештених у социјално-здравственим установама и лица запослених у тим установама.

-Поред тога обавезна имунизација против грипа спроводи се и код лица запослених у здравственим установама.

Време неопходно за стицање имунитета износи две до три недеље након вакцинације, а поствакцинални имунитет варира и траје од 6 до 12 месеци, па из тога произилази потреба вакцинације сваке године, као и због варирања сојева вируса грипа које се дешава током сваке године односно сезоне.

Имајући у виду различиту ефективност вакцине према узрасним категоријама, потребно је напоменути да се код вакцинисаних особа и у случају оболевања развија блажа клиничка слика и спречавају могуће теже компликације. Код наведених категорија становништва које су у повећаном ризику, болест може имати за последицу и смртни исход због секундарно насталих компликација (најчешћа је запаљења плућа).

Осим у случају потврђене привремене или трајне контраиндикације,  вакцину је могуће апликовати код особа старијих од навршених  6 месеци живота када је у питању четворовалентна, односно 18 година живота када је у питању наведена тровалентна вакцина, према сажетку карактеристика лека.

Вакцина против грипа може се дати истовремено са вакцином против COVID-19 или вакцином против обољења изазваних Стрептококусом пнеумоније за лица у посебном ризику, при чему се вакцине дају у различите екстремитете.

 

Подели: