Игра спаја људе – играта обединява хората

Традиција једног народа најбоље се огледа кроз игру и песму. Управо на тај начин чувају се од заборави многи обичаји једног народа. Фолклор је нит која поред што негује културу, спаја људе и омогућава им да се упознају са различитим играма и њошњама из свих крајева света.

Под фолклором у Бугарској обично се подразумева онај део традиције везан за аграрна времена друштва, који садржи облике стваралаштва који се могу дефинисати као уметнички. Реч је о музици и народном стваралаштву, пре свега о песми и игри, и о вербалном фолклору у свој његовој разноликости.

– Знамо да је култура плод човековог стваралаштва . Преко ње се прожима дух, обичаји, традиција, и све вредности једног народа. Бугарска културна баштина је богата и има чиме да се похвали, посебно фолклором и народним изворним песмама које су аутентничне за Бугарску.

Бугарски фолклор је веома разнолик и осликава бугарски дух и обичаје бугарског народа којима се Бугари веома поносе. Он је повезан са песмама које су се певале на селу, за трпезом, на свадбама, за време жетве, на мобама и тако даље.

Бугарске народне игре се групишу у шест фолклорних области. То су шопска, Тракијска, Родопска, Пиринска, Добруџанска и Северна фолклорна област. Свака од њих се одликује одређеним специфичностима у игри, али поново јасне границе се не могу успоставити, јер, свака од ових фолклорних области утиче једна на другу и као целина чине нераскидиву везу и само заједно у правом смислу речи представљају бугарски фолклор.

Ми као удружење тренутно немамо културно- уметничко друштво, али у некој будућности размишљамо о томе, јер ћемо на тај начин подстакнути младе људе да негују традицију својих предака. Између осталог, фолклор је нит која повезује људе и од њих ствара амбасадоре културе и уметности – изјавио је председник Бугарско – српског центра у Врању, Дарко Аначков.

Најпознатија народна игра Бугарске је хоро и долази у многим облицима. Кораци који се користе у хоро играма су изузетно разноврсни. Хоро може да варира између три и седам или осам корака напред и један до пет или шест корака уназад, у зависности од специфичног типа. Постоји више од пет врста хороа који се обично плешу на сваком венчању. Разликују се по ритму музике и корацима. Не постоје два хоро плеса са сличним корацима. У бугарском фолклору постоји вероватно преко сто врста хоро игара. У прошлости је хоро плес имао друштвену улогу у бугарском друштву. Било је то углавном за забаву, као такмичење у вештинама, или за представу, што је довело до развоја разноврсности хоро плесова. Постоје хора за људе са мало вештина који се могу научити за пет до десет минута, али постоје и веома софистицирани плесови који се не могу научити осим ако се не влада многим једноставнијим плесовима.

Традицията на един народ се отразява най-добре чрез танци и песни. Именно по този начин много обичаи на един народ се пазят от забрава. забрава. Фолклорът е нишка, която освен че възпитава култура, сближава хората и им позволява да опознават  различни игри и обичаи от цял свят.

Фолклорът в България обикновено означава тази част от традицията, свързана с аграрната епоха на обществото, която съдържа форми на творчеството, които могат да бъдат определени като художествени. Става въпрос за музиката и народното творчество, преди всичко за песента, танца, и
вербалния фолклор в цялото му многообразие.

– Знаем, че културата е плод на човешкото творчество. През него проникват духът, обичаите, традициите и всички ценности на един народ. Културното наследство на България е богато и тя има с какво да се гордее, особено с фолклор и оригинални народни песни, които са автентични за България.

Българският фолклор е многообразен и отразява българския дух и обичаите на българския народ, с които българите се гордеят. Свързан е с песни, които са се пеели на село, на трапеза, по сватби, по жътва, на моби и др.

Българските народни танци са групирани в шест фолклорни области. Това са шопска, тракийска, родопска, пиринска, добруджанска и северняшка фолклорна област. Всяка от тях се отличава с определени особености в танца, но ясни граници не могат да се поставят, тъй като всяка една от тези фолклорни области си влияе взаимно и като цяло съчиняват неразривна връзка. Само заедно в истинския смисъл на думата представят българския фолклор.

Като сдружение в момента нямаме фолклорен ансамбъл, но мислим за бъдещето, защото по този начин ще насърчим младите хора да пазят традицията на предците си. Освен това, фолклорът е нишка, която свързва хората и прави от тях посланици на културата и изкуството – каза председателят на Българо-сръбския център във Враня Дарко Аначков.

Най-известният народен танц в България е хоро и се отличава с много видове. Стъпките, използвани в игрите с хоро, са изключително разнообразни. Хорото може да се изменя между три и седем или осем стъпки напред и една до пет или шест стъпки назад, в зависимост от конкретния вид. Съществуват повече от пет вида хора, които обикновено се играят на всяка сватба. Те се различават по ритъма на музиката и стъпките. Не съществуват две същи народни хора с еднакви стъпки. В българския фолклор съществуват може би над сто вида народни хора. В миналото хорото е играело социална роля в българското общество. Тогава е служило предимно за забавление, състезание по умения или представление, което доведе до развитието на различни видове хора. Някои български хора са точно за такива хора с малко умения и могат да бъдат научени за пет до десет минути. Съществуват и много сложни танци, които не могат да бъдат научени, освен ако човек не е усвоил по-прости танци предварително.

Подели: